بهترین برند هنگ درام چیست ❤️ قیمت هنگ درام چقدر است؟

هنگ درام

هنگ درام

در سال 2001 میلادی (1379)، اولین مدل از ساز جدیدی با نام Handpan تولید شد که توسط مجموعه‌ای با نام PANArt رونمایی شده بود. این برند توسط زوج جوان آلمانی که در کشور سوئیس ساکن بودند، ابداع شده بود. یک دهه بعد و در سال 2013 میلادی (1391)، مجموعه PANArt دریافت سفارش را متوقف کرد. لیست انتظار برای تحویل ساز هنگ درام به قدری طولانی شده بود که مشتریان باید 1 الی 3 سال منتظر دریافت ساز می‌ماندند.

قیمت هنگ درام خارجی

بیشتر برندهای معتبر جهانی از جمله PANArt سازهای خود را با حداقل قیمت 1،500 دلاری تا بیش از 3،000 دلار عرضه کرده‌اند. برای مثال، قیمت مدل Hang Balu معادل 2،600 دلار، مدل Balu-Duo معادل 4،600 دلار بوده که مجموعه کامل این محصول قیمتی معادل 6،500 دلار خواهد داشت (هنگ درام PANArt) که شامل کیس فیبر طبیعی، کوله‌پشتی، اسپری تمیز کننده است (در این لینک ببینید).

بهترین متریال هنگ درام

برندهای جهانی، هنگ درام خود را عموما از چهار جنس مختلف تولید می‌کنند. این متریال شامل موارد زیر بوده که هر یک مزایا و معایب خود را دارند:

استیل

هنگ درام‌های ساخته شده از جنس استیل عموما کمترین قیمت را داشته، اما به شدت نسبت به پوسیدگی حساس هستند. از این ساز نباید در مناطق شرجی استفاده کرد و یا در صورت استفاده، باید بیشترین مراقبت را انجام داد تا تیون و کوک ساز دچار مشکل نشود.

بهترین برند هنگ درام چیست ❤️ قیمت هنگ درام چقدر است؟
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  روکش استیل

  این مدل از هنگدرام‌ها از فلز ساخته شده و روی آن یک لایه روکش از استیل قرار گرفته است. از لحاظ وزنی بسیار سبکتر از مدل‌های دیگر بوده و همچنین قیمت مناسبی دارند. اما هنوز هم نسبت به محیط شرجی بسیار حساس بوده و مراقبت از آن‌ها اندکی دشوار است.

  نیتراید

  جالب است بدانید که اولین هنگ درام ساخته شده که توسط PANArt بود، از جنس همین نیتراید بوده و هنوز هم جزو محبوب‌ترین متریال برای تولید این ساز است. این متریال مقاومت بیشتری نسبت به زنگ زدگی داشته و هنوز هم نیاز به مراقبت در محیط‌های شرجی دارد. اگرچه هنگ درام‌های نیتراید کیفیت بالایی دارند، اما مناسب افرادی که قصد نواختن آرام یا ملودیک را دارند، مناسب نیستند.

  استیل ضد زنگ

  این متریال، بیشترین کشش را به صدای ساز داده و مناسب کسانی است که ضرب آهنگ آرامی داشته و یا به سبک ملودیک می‌نوازند. مقاومت این متریال در برابر زنگ زدگی در محیط‌های شرجی بسیار بالا بوده، اما هنوز هم استفاده از روغن مخصوص هنگدرام، توصیه می‌شود. به دلیل مقاومت نسبتا بالای استیل ضد زنگ، صنعتگری و تنظیم نت‌ها برروی این متریال اندکی دشوارتر بوده و در هنگام خرید، باید به کوک بودن، دقت شود. همچنین به دلیل کشش صدای طولانی، عموما مناسب نوازنده‌های سریع و سبک پرکاشن مناسب نیستند.

  استیل امبر

  استیل Ember مدلی از استیل ضد زنگ بوده که باعث گرانتر شدن ساز و سخت‌تر شدن فرآیند تولید آن می‌شود.

  در ایران عموما از متریال نیتراید و استیل ضد زنگ برای تولید انواع هنگدرام استفاده شده و کمتر از سایر متریال استفاده می‌شود. همانطور که متوجه شدید، انتخاب بهترین متریال باید بر اساس سبک نواختن فردی انجام شود. اگرچه در ایران استقبال بیشتری از متریال نیتراید شده است، اما همانطور که متوجه شدید، متریال استیل ضد زنگ هم گرانتر و هم مقاوم‌تر بوده و همچنین برای نوازندگان آرام و به سبک ملودیک، مناسب‌تر است.

  تعداد نت هنگ درام

  عموما سازندگان هنگ درام، بین 8 تا 10 نت را برروی ساز قرار می‌دهند. اگرچه برخی از محصولات بیش از 20 نت را در بالا و پایین ساز ارائه کرده‌اند، اما به لحاظ فنی، هرچقدر که تعداد نت‌ها بیشتر باشد، احتمال بروز مشکل در ساز بیشتر خواهد شد. برندهای خارجی همانند Ayasa یا Yishima و Jan Borren جزو معروف‌ترین تولیدکنندگان جهانی هنگدرام هستند که بخاطر کیفیت سازهایی با تعداد نت‌های بالا، شناخته شده‌اند.

  هنگ درام Ayasa
  Ayasa
  هنگ درام Yishama
  Yishima

  عموما سازندگان هنگدرام می‌توانند با توجه به نیاز مشتری و همچنین محدودیت مکانی روی ساز، تعداد نت‌های بیشتری را نیز ایجاد نمایند. در سطح جهانی، اضافه کردن هر نت به ساز، بین 50 الی 100 دلار هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. عموما افراد با تجربه سازهایی با تعداد 8 الی 10 نت را انتخاب کرده و ترجیح می‌دهند نهایتا 2 نت در قسمت زیرین ساز قرار داشته باشد.

  بهترین هنگ درام های خارجی

  رتبه‌بندی بهترین سازندگان هنگدرام آن هم در سطح جهانی کار دشواری است. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا چندین برند معتبر جهانی را بدون هرگونه رتبه‌بندی، معرفی نماییم. بهتر است بدانید که بعضی از این تولید کنندگان، سفارشات خود را بسته و فقط در چند مرحله در طول سال، لیست انتظار را به روی هواداران خود باز خواهند کرد.

  PANArt

  مجموعه PANArt از سال 1993 میلادی فعالیت خود را در قالب اولین بند (گروه موسیقی) با سازهای استیل در سوئیس شروع کرد که سازها را خودش تولید می‌کرد. سهامداران اولیه‌ی این مجموعه پنج نفر بوده که در کمتر از چند سال به 24 نفر رسید. امروزه این تولید کننده، لیست انتظاری بسیار طولانی داشته و به عنوان اصلی‌ترین تولید کننده‌ی هنگ درام در جهان شناخته می‌شود. تاریخچه PANArt را در این وبسایت مطالعه نمایید.

  هنگدرام PANArt

  Echo Sound Sculpture

  در سال 2009 میلادی، سه صنعتگر خوش ذوق از تایلند، برزیل و سوییس در کنار یکدیگر، این برند را تاسیس کردند. این مجموعه ماهانه بین 6 تا 12 ساز تولید کرده که قیمت هر یک بیش از 3 هزار دلار است. لیست انتظار برای دریافت این برند نیز بسیار طولانی است. برای مشاهده وبسایت اکو ساوند اسکالپچر می‎‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.

  AYASA

  برند هلندی Ayasa نه تنها تولید کننده‌ی مطرح هنگ درام در سطح جهانی است، بلکه یکی از اصلی‌ترین تامین کنندگان شل (پوسته‌ی فلزی) هنگدرام برای بسیاری از برندهای دیگر است. حداقل قیمت محصولات این مجموعه، بیش از دو هزار دلار بوده و همانطور که حدس می‌زنید، لیست انتظار بسیار طولانی‌ای دارد. این شرکت به همت دو برادر تاسیس شده که سایت مجموعه از طریق این لینک قابل دسترسی است.

  هنگ درام Ayasa

  از سایر تولیدکنندگان مطرح جهانی می‌توان به برندهای زیر اشاره کرد:

  • برند آمریکایی Pantheon (از سال 2009 میلادی)
  • برند آمریکایی Saraz (از سال 2011 میلادی)
  • برند Yishima (از سال 2014 میلادی)

  بهترین برندهای ایرانی هنگ درام

  در سطح ایران، چندین برند معتبر مشغول به تولید این ساز دلنشین هستند که بعضی از آنان کیفیتی در سطح جهانی دارند. خوشبختانه میزان تولید این برندهای ایرانی در حد مناسبی بوده و نیازی به قرار گرفتن در صف انتظار چند ساله، وجود ندارد. در این بخش، بهترین برندهای ایرانی تولید کننده هنگدرام را معرفی خواهیم کرد.

  هنگ درام وندا

  یکی از بهترین تولید کنندگان ایرانی که از متریال نیتراید برای تولید سازهای خود استفاده کرده، برند وندا بوده که محصولات خود را بدون هرگونه معطلی، در اختیار مشتریان خود قرار داده است. 

  این محصول حداقل قیمت 17 میلیون تومانی داشته که دارای 9 نت در قسمت بالای ساز در گام ر مینور و با مود یا همان چینش D Kurd است. یکی از ویژگی‌های متمایز این محصول، رنگ آبی تمام پولیش آن بوده که جذابیت بیشتری به ساز بخشیده است. برای خرید هنگ درام وندا می‌توانید برروی لینک کلیک نمایید.

  این محصول در سطح جهانی تولید شده و بالاترین کیفیت را داشته و عموما توسط اساتید این حوزه استفاده می‌‎شود.

  هنگ درام وندا

  هنگ درام کیتا

  یکی از قدیمی‌ترین برندهای ایرانی، مجموعه کیتا یا همان کیتا پنتام است که شاید جزو اولین تولیدکنندگان ایرانی هنگدرام است. محصولات این مجموعه نیز دارای بالاترین کیفیت بوده اما همانند همتایان خارجی، به دلیل محدودیت در تولید، خرید محصولاتش با 1 الی 3 ماه تاخیر اتفاق خواهد افتاد.

  این برند ایرانی، هنگ درام با گام‌های مختلف، تعداد نت‌های مختلف و همچنین رنگبندی مختلفی را فراهم کرده، اما محبوب‌ترین محصولشان در بازار ایران، هنگ درام کیتا پنتام 9 نت است که در گام ر رمینور بوده و از جنس نیتراید است.

  قیمت این برند حداقل 16 میلیون تومان بوده که قابلیت اضافه کردن نت به ساز را نیز دارد.

  هنگ درام کیتا پنتام 9 نت

  هنگ درام اکو

  برند اکو از جنس استیل ضد زنگ تولید شده و در دسته‌ی هنگدرام‌های اقتصادی قرار گرفته است. رنگ طلایی این محصول کاملا متمایز از سایر برندها بوده و یکی از سازهای محبوب در گام ر مینور است.

  هنگ درام اکو دارای 9 نت در قسمت بالایی ساز بوده که با مود یا همان چینش D Kurd در بازار عرضه شده است. خوشبختانه هیچ لیست انتظاری برای این محصول وجود نداشته و هر زمان که اراده نمایید، می‌توانید یکی از محصولات این برند را خریداری کنید.

  حداقل قیمت این ساز معادل 10 میلیون تومان بوده که ممکن است در بعضی جشنواره‌ها، قیمت بهتری نیز برای آن عرضه شود.

  هنگ درام اکو

  هنگ درام آرشا

  محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین هنگدرام ایرانی در حال حاضر، توسط برند آرشا تولید می‌شود. این مجموعه از استیل ضد زنگ برای تولید محصولات خود استفاده نموده و اقتصادی‌ترین محصولات در بازار را عرضه کرده است.

  هنگ درام آرشا دارای 9 نت در قسمت روی ساز بوده که در گام ر مینور و با چینش D Kurd عرضه شده است. همچنین رنگ طلایی این محصول نیز باعث جذابیت بیشتر ساز شده است. بیشتر هنرجویان این ساز، یادگیری خود را با این برند اقتصادی و خوش صدا، شروع می‌کنند.

  حداقل قیمت ساز آرشا نزدیک به 5 میلیون تومان خواهد بود.

  هنگ درام آرشا

  کوک هنگ درام

  در پروسه‌ی ساخت هنگدرام، باید ساعت‌ها صنعتگری برروی شل (پوسته‌ی فلزی) انجام شده تا تک تک نت‌ها برروی ساز ایجاد شود. ظرافت و کیفیت چکش‌کاری تاثیر نهایی برروی کیفیت کوک هنگ درام خواهد گذاشت. به همین دلیل نیز بسیاری از تولید کنندگان تراز اول جهانی، تنها چند ساز را در طول ماه تولید می‌کنند. نه تنها هر نت باید صدا و طنین درستی داشته باشد، بلکه هنگام نواختن دو نت به صورت همزمان نیز نباید صدای نت‌ها نباید مشکلی داشته باشد.

  عموما برندهای ایرانی کیفیت خوبی در نت صدا دارند، اما در برخی موارد ممکن است یکی از نت‌ها به اندازه‌ی کافی در بازه‌ی درست قرار نگرفته باشد. برای مثال، بعضی از محصولات تولید شده توسط آرشا دچار این مشکل هستند. از آنجاییکه پروسه‌ی اصلاح نت هم زمانبر و هم هزینه‌بر بوده، بهتر است در هنگام خرید محصول، حتما تست‌های لازمه را انجام داده و یا با استاد هنگدرام مشورت نمایید.

  نگهداری از هنگ درام

  هنگدرام اگرچه از جنس فلز ساخته شده و استحکام نسبتا بالایی دارد، اما قسمت‌هایی از ساز که نت‌ها برروی آن قرار گرفته‌اند نسبت به ضربه حساس هستند. بنابراین، مهمترین نکته در نگهداری از این ساز ارزشمند، دقت در حمل و نقل آن و جلوگیری از وارد شدن ضربه به آن است. این کار اصول با استفاده از کیس انجام شده که دارای دو مدل سافت و هارد است. افرادی که سازهای گران‌تری دارند، بهتر است از هارد کیس استفاده نمایند.

  عموما قیمت انواع هاردکیس بیش از 3 میلیون تومان بوده که بخاطر ساختار مستحکم و همچنین جلوگیری از ضربه، بهترین گزینه برای نگهداری از هنگدرام به شمار می‌روند. آواجا یکی از برندهای معتبر تولید هاردکیس هنگ درام بوده که در این لینک می‌توانید رنگبندی متنوع آن را مشاهده نمایید.

  هاردکیس هنگ درام

  روغن هنگ درام

  از طرف دیگر، همانطور که در ابتدا مقاله بیان شد، متریال نیتراید و حتی استیل ضد زنگ در معرض پوسیدگی و فرسایش سطح بالایی ساز هستند. برای نگهداری از ساز و افزایش طول عمر آن، استفاده از روغن هنگ درام و چرب کردن سطح بیرونی ساز در فواصل زمانی مشخص، به شدت توصیه شده است.

  روغن هنگ درام OAK یکی از برندهای معتبر مخصوص هندپن و تانگدرام بوده که با قیمتی مناسب، در بازار موجود است. این روغن، یک لایه‌ی نازک محافظتی را برروی سطح ساز قرار داده که هم مانع از خوردگی سطح فلز شده و هم صدای آن را بسیار نرم‌تر خواهد کرد.

  روغن مخصوص هنگ درام

  گام ر مینور

  اگرچه هنگدرام در گام‌های مختلفی تولید می‌شود، اما عموما گام ر مینور محبوب‌ترین گام برای خریداران این ساز است. دلیل آن نیز وجود محتوای آموزشی رایگان و فراوان در این گام است. با یک جستجوی ساده، بی نهایت محتوای آموزشی را پیدا خواهید کرد که امکان خودآموزی را برای شما فراهم کرده است. برخی از آهنگ‌های بسیار محبوب که امکان نواختن آن با ساز ر مینور و چینش D Kurd فراهم شده است، به شرح زیر هستند:

  • آهنگ Polyushka polye
  • آهنگ Jigle bells
  • آهنگ ترکی Ezal با هنگدرام
  • آهنگ the secret kissing of the sun and moon
  • آهنگ ایرانی تولدت مبارک
  • آهنگ مرثیه ای برای یک رویا Requiem for a dream
  • آهنگ لینکین پارک In the end با هنگ درام
  • آهنگ بازی تاج و تخت Game of Thrones
  • آهنگ carmina burana
  • آهنگ گل ارکیده Tango to evora
  • آهنگ دزدان دریایی کارائیب با هنگدرام
  • آهنگ ایرانی مرد تنها فرهاد
  • آهنگ ایرانی کجا باید برم
  • آهنگ ایرانی مرغ سحر
  • آهنگ مایکل جکسون smooth criminal با هنگدرام
  • آهنگ فاخر Interstellar
  • آهنگ هری پاتر
  • آهنگ سیمین بری
  • آهنگ ایرانی غوغای ستارگان
  • آهنگ Bella Ciao یا سرقت پول

  آموزش تمامی این آهنگ‌های دوست داشتنی و محبوب، کاملا رایگان در پیج یکی از اساتید هنگدرام قرار داده شده است که تنها با تماشا کردن تبلچر تصویری آن، می‌توانید نواختن همه‌ی آن‌ها را به صورت رایگان یاد بگیرید.

  تعویض و ارتقا هنگدرام

  بسیاری از هنرجویان، ابتدا از برند آرشا و اکو استفاده کرده و حال با پیشرفتی که در این مسیر داشته‌اند، نیاز به یک برند حرفه‌ای تر داشته و یا ابتدا سازی را در گام‌های دیگر خریداری کرده و حال متوجه شده‌اند که گام دیگری برای آن‌ها مناسب خواهد بود. در طرح تعویض هنگدرام به ابتکار هنگدرام استور اجرا شده است، امکان تعویض ساز با پرداخت مابه‌التفاوت قیمتی وجود دارد. برای این کار، به صفحه طرح تعویض این سایت مراجعه کرده، اطلاعات ساز خود را شامل سال تولید، برند، گام و چینش را وارد نموده و منتظر تماس تیم پشتیبانی باشید.

  اگر این مقاله توانسته رضایت شما را جلب کند، خوشحال می‌شویم که با دادن ستاره به این مقاله، از ما حمایت نمایید. همچنین برای مطالعه‌ی سایر مقالات سایت بهترین هست برروی لینک کلیک نمایید.

  اولین مجموعه‌ای که از ساز هنگ درام در سال 2001 میلادی رونمایی کرد، برند PANArt بوده که امروزه به دلیل حجم بالای سفارشات، لیست انتظار خود را بسته و سفارشات 1 تا 3 سال قبل را در حال ساخت هستند. برترین برندهای جهانی تولید هندپن شامل موارد زیر هستند:

  • پن آرت
  • اکو ساوند اسکالپچر
  • آیاسا
  • پنتئون
  • ساراز
  • ییشیما

  تمامی این برندها، لیست انتظار طولانی‌ای داشته و قیمت سازهای آنان حداقل 2،500 دلار تا بیش از 6،000 دلار است.

  در ایران، برندهای زیر جزو برندهای اصلی هنگدرام به شمار میروند:

  • وندا
  • کیتا
  • اکو
  • آرشا

  به غیر از برند کیتا یا همان کیتاپنتام، امکان خرید سریع تمامی برندها وجود داشته و نیازی به انتظار وجود ندارد. برای خرید هنگدرام می‌توانید به این سایت مراجعه نمایید.

  اگرچه هندپن در گام‌های مختلفی تولید می‌شود، اما به دلیل فراوان بودن محتوای آموزشی، تبلچرهای تصویری و همچنین قابلیت گام ر مینور در اجرای بسیاری از آهنگ‌های شناخته شده، این گام محبوب ترین گام هندپن است. چینش D kurd نیز در گام ر مینور بسیار مهم است.

  4.4/5 - (31 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  0 نظر در مورد بهترین برند هنگ درام چیست ❤️ قیمت هنگ درام چقدر است؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  wootel chatbox