تحصیل و زندگی در امریکا واسترالیا

تحصیل در آمریکا
هر دو کشور ایالات متحده و استرالیا به عنوان بهترین کشورهای جهان برای تحصیل وزندگی به شمار می روند و به همین دلیل کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، این دو کشور را در بین انتخاب های خود قرار میدهند. استرالیا به دلیل فراهم کردن شرایط کار و رفاه اجتماعی برای شهروندانش به یکی از کشورهای مطلوب برای زندگی تبدیل شده است. البته امریکا نیز به عنوان اولین قطب اقتصادی جهان هنوز جزو مقصدهای تحصیل و زندگی بسیاری ازدانشجویان می باشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاه ها در امریکا و استرالیا

مقاطع تحصیلی در این دو کشور یکسان و به شرح زیر است:

فوق دیپلم: دوره ۲ ساله معادل مدرک کاردانی

لیسانس: دوره ۴ ساله معادل کارشناسی

فوق لیسانس: دوره ۱ تا ۲ ساله معادل کارشناسی ارشد البته این دوره به دو صورت برگزار می شود. به صورت دوره ی course based و یا دوره ی research based

دکترا: دوره بین ۳ تا ۴ ساله

تحصیل و زندگی در امریکا واسترالیا
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مدارک موردنیازبرای اخذ پذیرش از دانشگاه های امریکا واسترالیا

  پذیرش در دانشگاه های آمریکا و استرالیا بصورت آنلاین می باشد و بعد ازآماده کردن مدارک هویتی، تحصیلی، مدرک زبان، رزومه، انگیزنامهSOP ودر صورت لزوم سابقه کار، مدارک GRE و یا GMAT می توان اقدام به اپلای کرد. البته روند پذیرش دکترا به دلیل لزوم وجود استاد راهنما کمی متفاوت می باشد.

  تقویم دانشگاهی وشروع ترم های تحصیلی در امریکا واسترالیا

  دانشگاه های استرالیا برای اکثر رشته دو ورودی دارند: ماه ژولای مصادف با خرداد و ماه فوریه مصادف با بهمن

  در امریکا معمولا ترم تحصیلی دانشگاه ها اول سپتامبرمصادف با مهرماه می باشد.  

  هزینه تحصیل در امریکا واسترالیا

  هزینه تحصیل در امریکا به طور میانگین بین 25هزار تا 35 هزار دلارامریکا و در استرالیا بین 30هزار تا 40 هزار دلار استرالیا می باشد.

  ویزای تحصیلی

  ویزای تحصیلی استرالیا ساب کلاس 500 هست و دانشجو می توانند همسر وفرزند خود را به عنوان همراه ببرد.

   ویزای تحصیلی امریکا نوع F1 هست که ازمزایای آن همراه بردن خانواده فرد متقاضی یعنی همسر و فرزندانش با ویزای F2می باشد.

  مدارک ویزا تقریبا برای هر دو کشور یکسان هست یعنی پذیرش از دانشگاه، مدارک هویتی، مدارک مالی و …می باشد.

  منتهی روند اخذ ویزا این دو کشور متفاوت می باشد به طوری که اپلای ویزا استرالیا به صورت آنلاین هست و نیازی به مصاحبه ندارد ولی برای اخذ ویزای امریکا دانشجو حتما باید وقت مصاحبه بگیرد واصل مدارک هویتی، تحصیلی و مالی خود را در روز مصاحبه به همراه داشته باشد.  

  اجازه کار ضمن تحصیل

  دراسترالیا دانشجویان بین المللی از همان ابتدا اجازه کار نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارند.

  ولی در امریکا اجازه کاردانشجویان بین المللی کمی پیچیده تر هست به طوری که در سال اول فقط اجازه کار نیمه وقت 20 ساعت درهفته درمحوطه دانشگاه را دارند وسال بعد می توانند خارج از دانشگاه کار کنند:

  • اجازه کار on-campus معمولا آسان و در اختیار دانشگاه است که پس از یافتن شغل در دانشگاه محل تحصیل و موافقت دانشگاه، به دانشجو اجازه کار در پردیس دانشگاه داده می شود و سپس امکان اخذ شماره تامین اجتماعی (SSN – Social Security Number) برای دانشجو محیا می گردد.
  • اجازه کار off-campus که به جز تاییدیه دانشگاه، نیاز به تایید USCIS سازمان خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده نیز دارد. پس از تایید آن، دانشجو واجد شرایط اخذ شماره اجتماعی SSN و همچنین کارت مجوز کار  EAD – Employment Authorization Card می شود.

  دانشجویان بین المللی برخی رشته ها می توانند از طریق یکی از موارد زیر می توانند اجازه کار در حین تحصیل و یا پس از تحصیل را در آمریکا بدست آورند:

  • کارآموزی اختیاری OPT
  • کارآموزی درسی CPT

  کارآموزی اختیاری OPT

  دانشجو مجاز به کاراز طریق یک برنامه OPT به مدت حداکثر 12 ماه در خارج از کمپ دانشگاه در حین تحصیل و یا پس از تحصیل در آمریکا می باشد.

   اخذ مجوز کاراز طریق OPT نیازبه موافقت دانشگاه و تایید USCIS دارد. دانشجویان حداقل پس از گذراندن 9 ماه از زمان تحصیل واجد شرایط درخواست OPT براساس شرایط دوره می شوند.

   دانشجو پس ازموافقت دانشگاه و تایید USCIS تا زمان دریافت کارت مجوز کار EAD مجاز به کار کردن نمی باشد.

  از مهمترین مزیت های کاراز طریق OPT، عدم نیاز به داشتن پیشنهاد کاری درزمان اپلای برای کارت مجوز کارمی باشد.

  دانشجو با داشتن کارت مجوز کار می تواند در حین تحصیل 20 ساعت و در ایام تعطیلات بصورت تمام وقت کار کند.

  کارآموزی درسی CPT

  آموزش CPT  بخشی از دوره و برنامه درسی دانشجو بصورت کارآموزی Internship است و دارای واحد درسی مشخصی می باشد که گذراندن آن برای دانشجویان الزامیست.

  البته این کارآموزی ها می تواند بصورت بدون حقوق و یا با حقوق باشند. بسیاری از دانشگاه کارآموزی از طریق CPT را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم می کنند تا دانشجویان بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند و در حین حال تجربه ازرشمندی از کار در محیط و شرایط واقعی کسب نمایند.

   تفاوت مهم CPT با OPT در روند تایید آن است. اعطای مجوز کار برای CPT کاملا در اختیار دانشگاه می باشد و نیازی به تایید USCIS ندارد ولی برای OPT نیاز به تایید دانشگاه و USCIS می باشد.

  زندگی واقامت بعد از تحصیل در امریکا واسترالیا

  در استرالیا دانشجویان بعد از اتمام تحصیل شان بسته به دوره تحصیلی شان می توانند جهت کسب تجربه کاری برای اقامت بعد از فارغ التحصیلی که بین 2 تا 3 سال هست اقدام کنند و به جستجوی کار بپردازند. درصورت یافتن کاربعد از کسب یک سال سابقه کار جهت اقامت دائم اقدام نمایند.

  در امریکا نیزدانشجویان بعد از اتمام تحصیل می توانند جهت کسب تجربه کاری ویزای خود را تمدید کنند وپس از یافتن کارجهت ویزای کار H-1B  اقدام کنند. افرادی که 5 سال سابقه کار در امریکا بدست آورند، واجد شرایط اخذ اقامت دائم (گرین کارت) خواهند شد.

  بازار کار در امریکا واسترالیا

  کشور نرخ بیکاری میانگین حقوق
  امریکا 8% 3500دلارامریکا
  استرالیا 7% 4500دلاراسترالیا

  هزینه زندگی در امریکا و استرالیا

  هزینه های زندگی در استرالیا  و آمریکا تقریبا برابر است اما برخی کالاها و خدمات در استرالیا اندکی گران تر از آمریکا می باشند.

  زندگی در استرالیا برای 1 نفر ماهانه 1200تا 1500 دلار استرالیا ودر امریکا 1100 تا 1300 دلار امریکا می باشد.

  به این نوشته امتیاز دهید
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  0 نظر در مورد تحصیل و زندگی در امریکا واسترالیا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  wootel chatbox