پاد سیستم یا همان سیگار برقی چیست ❤️ انواع آن چیست؟

پاد سیستم

پاد سیستم

پاد سیستم یا همان pod system دستگاه‌های برقی هستند که با عناوین سیگار برقی یا پاد ترک سیگار نیز معرفی شده‌اند. در این مقاله، نحوه عملکرد این دستگاه، بازه‌ی قیمتی، مزایا و معایب و … را بررسی خواهیم کرد و تجربیات واقعی از استفاده از pod را با شما در میان خواهیم گذاشت.

پاد سیستم چیست؟

پاد سیستم دستگاهی کوچک و جمع و جور بوده که با تبخیر مایع درون مخزن، دود نسبتا غلیظی را ایجاد می‌نماید. این دستگاه، جایگزین مناسبی برای سیگار بوده که چندین مزیت نسبت به آن داشته و علاوه بر آن، کمبود نیکوتین بدن را نیز جبران خواهد کرد. پاد سیستم‌ها عموما با وات پایین (در مقایسه با ویپ) عمل کرده و در بعضی از مدل‌ها، امکان تغییر وات یا قدرت نیز وجود دارد.

پاد سیستم یا همان سیگار برقی چیست ❤️ انواع آن چیست؟
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اجزای Pod System

  پاد سیستم‌ها عموما از چند بخش تشکیل شده‌اند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

  اجزای پاد سیستم
  اجزای پاد سیستم
  • لبی یا همان قسمت که باید هوا را از داخل آن مکید
  • محفظه یا همان محلی که ویپ پاد یا در حقیقت سالت در آن نگهداری می‌شود
  • درپوش پلاستیکی برای اضافه کردن سالت به کارتریج
  • کویل برای بخار کردن مایع (ویپینگ)
  • دکمه خاموش و روشن کردن که به کمک نشانگر ال ای دی (یا چراغ)، وضعیت دستگاه را نشان می‌دهد
  • سوکت شارژ (مینی USB یا USB تایپ B و C)

  جویس پاد سیستم یا سالت

  مایعی که درون قسمت کارتریج دستگاه پاد سیستم ریخته می‌شود، سالت نام داشته، اما ممکن است به آن جویس پاد سیستم نیز گفته شود. از آنجاییکه هدف استفاده از این دستگاه، ترک سیگار است، سالت‌ها حاوی مقادیر مشخصی از نیکوتین هستند که بسته به میزان مصرف سیگار، باید مقدار آن را مشخص کرد و آن را خریداری کرد. برای مثال، یک سالت 30 میلی‌لیتری می‌تواند حاوی 10 الی 50 میلی‌گرم نیکوتین باشد. هر چقدر که مصرف سیگار فرد بیشتر باشد، باید سالت خریداری شده، نیکوتین بیشتری داشته باشد تا نیاز نیکوتین بدن فرد، تامین شود.

  سالت نیکوتین برای پاد سیستم در طعم‌های مختلفی ارائه شده که محبوب‌ترین این طعم‌ها به شرح زیر هستند:

  • تنباکو خشک (همانند سیگار)
  • آبنبات توت فرنگی
  • آناناس یخ
  • انار توت فرنگی
  • انبه خالص
  • انبه گرمسیری
  • انگور
  • انگور سبز
  • انگور یخ
  • بمب توت فرنگی
  • بمب سیب
  • تنباکو بادام
  • تنباکو بستنی
  • تنباکو سنتی
  • تنباکو پسته
  • تنباکو خامه
  • تنباکو کارامل
  • تنباکو وانیلی (همانند سیگار، اندکی شیرین)

  انواع پاد سیستم

  فارغ از این نکته که محصولات شرکت‌های مختلف تولید کننده پاد سیستم از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند، این تجهیزات برقی تفاوت‌های با یکدیگر دارند. در بعضی از مدل‌ها، امکان تغییر وات (قدرت) وجود داشته و با استفاده از آن می‌توان غلظت دود خروجی را تغییر داد. در بعضی از مدل‌ها، کویل‌ها از محفظه کارتریج جدا بوده و امکان خرید آن به صورت مجزا وجود دارد. نهایتا، بعضی از مدل‌ها به صورت اتوماتیک (همزمان با مکش هوا از لبی)، روشن می‌شوند.

  در نقطه‌ی مقابل، در پاد سیستم‌های ساده، امکان تغییر وات وجود نداشته و میزان غلظت دود همواره ثابت است. در نسل‌های قدیمی‌تر پاد سیستم، کویل بخشی از کارتریج بود و امکان تعویض آن وجود نداشت، اما در نسل‌های جدیدتر (با توجه به مصرفی بودن کویل)، امکان تعویض آن ارائه شده است. در نهایتا، در بعضی مدل‌ها، برای داغ شدن کویل (آماده شدن برای کام گرفتن)، نیاز به فشردن دکمه وجود دارد.

  بنابراین، تفاوت اصلی پاد سیستم‌ها در موارد زیر است:

  • قدرت باطری
  • تغییر وات (میزان دود)
  • اتوماتیک/دستی بودن کویل
  • قابلیت تعویض کویل
  • حجم مخزن کارتریج
  • نوع پورت شارژر
  پاد اتوماتیک
  پاد اتوماتیک
  پاد دکمه‌ای
  پاد دکمه‌ای

  کاربردهای دستگاه پاد

  کاربرد اصلی پاد سیستم، استفاده به‌جای سیگار است. اما در بعضی موارد، افرادی که به دود علاقه دارند نیز به صورت تفریحی از این دستگاه استفاده می‌کنند. Pod System و خصوصا آن دستگاه‌هایی که امکان افزایش وات را داشته باشند، قادر به تولید دود غلیظ بوده و در بعضی موارد به عنوان یک دستگاه لاکچری از آن‌ها استفاده شده تا توجه افراد را به خود جلب کند.

  پاد ترک سیگار

  یکی از اولین سوالاتی که در ذهن افراد شکل می‌گیرد، این است که آیا واقعا می‌توان با کمک این دستگاه، سیگار را ترک کرد؟ پاسخ شما به‌طور قاطعانه، بله است. با بررسی چندین فرد که بین 5 نخ تا 2 پاکت سیگار در روز مصرف می‌کردند، مشخص شد که استفاده از این دستگاه به همراه سالت نیکوتین می‌تواند نیاز فرد به نیکوتین را از بین برده و به سادگی سیگار را ترک نماید. این نکته، تجربه‌ی شخصی بنده از مشاهده افراد نزدیکم بوده و هیچگونه تبلیغات کاذب نیست!

  انتخاب میزان نیکوتین در سالت

  هر بسته یا ظرف از سالت نیکوتین دارای چند ویژگی است. اول شرکت سازنده، دوم طعم یا اسانس، سوم حجم ظرف (عموما ظرف‌های 30 میلی‌لیتری) و نهایتا مقدار نیکوتین. افرادی که از این دستگاه به عنوان جایگزین سیگار استفاده می‌کنند، باید سالت نیکوتین با مقدار نیکوتین مشخصی را خریداری کنند. برای انتخاب میزان نیکوتین، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر روزانه بین 5 تا 10 نخ سیگار میکشید: سالت‌هایی با میزان 10 میلی‌گرم نیکوتین یا کمتر (عموما در ایران کمتر از 10 میلی‌گرم وجود دارد) را استفاده کنید.
  • اگر روزانه بین 10 نخ تا یک پاکت سیگار مصرف می‌کنید: از سالت‌هایی با میزان 10 الی 25 میلی‌گرم نیکوتین استفاده کنید.
  • اگر روزانه بین یک تا دو پاکت سیگار می‌کشید: سالت نیکوتین با میزان 25 الی 35 مناسب شما است.
  • اگر روزانه بیش از دو پاکت سیگار می‌کشید: میزان 35 الی 60 میلی‌‎گرم نیکوتین در سالت پاسخگوی نیاز شماست.

  پاد سیستم یکبار مصرف

  اگر هنوز به کارآیی این دستگاه مطمئن نیستید، می‌توانید پاد سیستم‌های یکبار مصرف با قیمت مناسب تهیه کنید و برای مدتی از آن‌ها استفاده کنید. احتمال در دو یا نهایتا سه روز اول متوجه خواهید شد که آیا این دستگاه مناسب شما بود و می‌توانید به کمک آن سیگار را ترک کنید، یا خیر. در صورتیکه پاسخ شما مثبت بود، حال می‌توانید دستگاه اصلی را به همراه سالت مناسب تهیه کنید.

  مراحل ترک سیگار با pod system

  این دستگاه، نیاز بدن شما به نیکوتین را برطرف کرده و به مرور زمان، به تفاوت غلظت دود آن با سیگارهای معمول، عادت خواهید کرد (نهایتا 3 روز). در ابتدا، میزان نیکوتین را با توجه به بخش قبلی انتخاب کرده و به مرور زمان (هر ماه یا هر دو ماه)، میزان نیکوتین را کاهش دهید. پس از چند ماه، نیاز بدن به نیکوتین به کل از بین رفته و فقط عمل دود باقی خواهد ماند. از آنجاییکه نیاز بدن به نیکوتین از بین رفته است، به سادگی می‌توانید استفاده از دستگاه را نیز کاهش دهید.

  تفاوت پاد سیستم با ویپ

  ویپ در حقیقت تکنولوژی‌ای است که در آن، مایع به حالت بخار و دود درآورده می‌شود. دستگاه‌های اولی که وارد بازار شدند، با این تکنولوژی شناخته شده و به آن‌ها ویپ گفته شد. در حال حاضر، دستگاه‌های اصلی که در این حوزه وجود دارند، با نام پاد سیستم و ماد بوده که تفاوت‌های با یکدیگر دارند.

  ماد دستگاه‌های نسبتا بزرگتر و سنگینی‌تری هستند که وات بالاتری داشته و دود بیشتری تولید می‌کنند. دستگاه‌های Pod system عموما کوچک‌تر بوده و قدرت کمتری دارند. افراد سیگاری که قبلا از ویپ استفاده کرده بودند، نتوانستند با آن ارتباط برقرار کرده و به سرعت، آن را کنار گذاشتند. دلیل این اتفاق، ضعف جویس‌ها بود. جویس‌ها فقط به نوعی طراحی شده بودند که دارای دود غلیظ و طعم خاص باشند.

  اما در حال حاضر، برای دستگاه‌های pod به جای استفاده از جویس، از سالت نیکوتین استفاده شده که هم غلیظ‌تر از جویس‌ها است و هم حاوی ماده‌ی نیکوتین است. به همین جهت نیز این محصول بسیار موفق بوده و توانسته رضایت افراد سیگاری را جلب کند.

  مزایای پاد سیستم

  مهمترین مزیت استفاده از این دستگاه، ترک سیگار است. اما در این مسیر، دیگر لازم نیست که نگران بو گرفتن دست، دهان و لباس‌های خود باشید و می‌توانید جایگاه اجتماعی خود را حفظ کنید. از لحاظ قیمتی نیز استفاده از این دستگاه، بسیار به صرفه‌تر از خرید پاکت سیگار خواهد بود. صد البته که باید چندین ماه صبر کنید!

  قیمت این دستگاه بین 500 هزار تا 1 میلیون تومان (دی 1400) بوده و هر ظرف سالت نیکوتین، تقریبا 300 هزار تومان است. جدای از قیمت اولیه دستگاه (که فقط یکبار پرداخت می‌شود)، هزینه‌ی خرید سالت نیکوتین در مقایسه با سیگار در طول ماه، تقریبا یک چهارم است. برای مثال، افرادی که بیشتر از دو پاکت سیگار در طول روز می‌کشند، تقریبا هر ماه باید یک ظرف 30 میلی‌لیتری سالت نیکوتین تهیه کنند.

  معایب pod system

  در مقایسه با سیگار که چند دهه (حتی قرن) قدمت دارد، تجهیزات ویپینگ نسبتا جدید بوده و مطالعات کاملی برروی آن‌ها صورت نگرفته است. اما با این حال، ذکر چند نکته ضروری است. اول اینکه اگر از این دستگاه برای ترک سیگار و به صورت مقطعی استفاده شود، قطعا معایب آن در مقایسه با سیگار کمتر است.

  اما اگر از این دستگاه برای عادت‌های ویپینگ (دود کردن) استفاده شود، قطعا ضررهایی به همراه خواهد داشت. اگرچه در مقایسه با سیگار، مواد مضری همچون قطران یا گوگرد وجود نداشته و مونوکسید کربن نیز وارد ریه‌ها نمی‌شود، اما به هر حال سالت نیکوتین از ترکیبات سنتزی ایجاد شده و بدون ضرر نیست.

  تحقیقات برروی موش‌های آزمایشگاهیی نشان داده که هم دود سیگار و هم دود استفاده از پاد سیستم، باعث تغییرات در سلول‌های این حیوانات شده و احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد. بنابراین:

  پاد سیستم و سالت نیکوتین، دستگاهی کاملا سالم و ایمن نبوده و خطر ابتلا به بیماری دارند. اما اگر به صورت مقطعی و برای ترک سیگار استفاده شوند، خطرات کمتری را به همراه دارند.

  خرید پاد سیستم ارزان

  این محصولات عموما از کشور و به صورت محموله‌های مقطعی وارد می‌شود. بنابراین، در هر بار واردات، محصولات متفاوتی در بازار وجود داشته که قیمت، ظاهر و امکانات آن‌ها متفاوت است. لینک یکی از وبسایت‌های فروشنده این محصول، در زیر ارائه شده است.

  سوالات متداول

  پاد سیستم دستگاه کوچکی برای دود کردن سالت نیکوتین است که از آن به عنوان جایگزین سیگار استفاده میشود.

  بله. امکان ترک سیگار با استفاده از این دستگاه وجود دارد. سالت نیکوتین (همان جویس در ویپ) حاوی نیکوتین بوده که نیاز بدن فرد را تامین میکند.

  جویس ها به عنوان مایعی برای تولید دود استفاده میشدند که دارای طعم های مختلفی بودند. اما افراد سیگاری نیاز به نیکوتین داشتند و از جویس ها استفبال نکردند. به همین دلیل نیز سالت نیکوتین (حاوی نیکوتین) تولید شد تا پاسخگوی نیاز سیگاری ها بوده و به ترک سیگار کمک کند.

  • کمک به ترک اعتیاد
  • از بین رفتن بوی بد بدن و لباس
  • هزینه‌ی کمتر در طولانی مدت
  • رفع کبودی لب و لثه
  • بهبود سلامت عمومی

  دستگاه‌های ویپینگ و سالت نیکوتین، نسبتا جدید بوده و هنوز تحقیقات کاملی در این خصوص انجام نشده است. آنچه قطعی است، این است که اگر از این دستگاه برای کوتاه مدت و به عنوان روشی برای ترک سیگار استفاده شود، مضرات آن در مقایسه با سیگار کمتر خواهد بود. اما استفاده ی طولانی مدت از آن، شاید به اندازه ی سیگار و حتی بیشتر، مضر باشد.

  3.9/5 - (19 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  2 نظر در مورد پاد سیستم یا همان سیگار برقی چیست ❤️ انواع آن چیست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   1. سید علی عزیز
    نمیدونم کدوم مدل از پاد رو خریداری کردید، اما اگه لبی داغ میشه، ممکنه بخاطر کام سنگین گرفتن باشه. اصولا پادها دو تا لبی دارن، از لبی بلندتر استفاده کنید که کمتر داغ بشه.
    بهترین هست

    16

  wootel chatbox