حقایق کمپ های ترک اعتیاد و مشاوره انتخاب بهترین کمپ اختیاری

کمپ اختیاری

کمپ اختیاری

یکی از دلایل ادامه دار شدن مصرف مواد مخدر و یا به عبارتی معتاد شدن، در دسترس بودن مواد مخدر و همچنین صداهای ذهنی است که در مغز مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد. برای مثال، در بسیاری از موارد، افراد سیگاری حتی بدون اینکه حواسشان باشد، یک سیگار را روشن می‌کنند. کمپ اختیاری ترک مواد مخدر، مکانی است تا با تقویت ذهن و جسم، مسیر ترک کردن، هموار شود.

کمپ اختیاری، دسترسی به مواد مخدر را محدود کرده و علاوه بر آن، با تکیه بر جدیدترین متدهای درمانی، مراحل را به صورت کاملا اصولی دنبال کرده تا پس از پاکسازی جسمی کامل، مددجو از لحاظ ذهنی نیز قدرت خود را افزایش داده و از سر اختیار، به استعمال مواد مخدر، نه بگوید. در این مقاله قصد داریم تا ابتدا چند حقیقت را در خصوص بعضی از کمپ‌های ترک اعتیاد بیان کرده و سپس در انتخاب یک کمپ معتبر، نکاتی را مطرح نماییم.

حقایق کمپ های ترک اعتیاد و مشاوره انتخاب بهترین کمپ اختیاری
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  کمپ اختیاری چیست؟

  کمپ اختیاری مکانی است که افراد با تجربه‌ی متخصص از جمله مددکاران اجتماعی (از بهزیستی)، روان درمان گران، پرسنل حرفه‌ای و همچنین اساتید حوزه‌های مختلف کاری گرد یکدیگر جمع شده‌اند تا به مددجویان کمک کنند تا از دام اعتیاد رها شوند. کمپ‌ها در محیط‌های آرام و به دور از تنش تاسیس شده‌اند تا اولا مددجو را از محیط همیشگی دور کنند (دسترسی سریع به مواد مخدر را حذف کنند) و ثانیا به افراد اجازه دهد تا بهتر به زندگی خود فکر کرده و مسیر درست را انتخاب نمایند.

  دلیل انتخاب نام اختیاری، این است که خود فرد تصمیم به ترک کردن گرفته است و هیچ جبر و اجبار دیگری وجود ندارد. افرادی که تصمیم می‌گیرند تا اعتیاد را کنار بگذارند، به این مکان مراجعه می‌کنند تا به روزترین متدهای ترک اعتیاد را تجربه کرده و علاوه بر آن، در کنار افرادی قرار بگیرند که اهداف مشابهی دارند. تجربه نشان داده است که قرار گرفتن در میان افرادی که قصد و هدف مشترکی دارند، به تسریع هر کاری کمک خواهد کرد. بنابراین، ترک اعتیاد نیز از این قضیه مستثنی نبوده و حضور در کمپ، فرآیند ترک را تسریع خواهد کرد.

  آیا در کمپ بد رفتاری میشود؟

  یکی از دلایلی که گاها افراد تمایلی به حضور در کمپ‌های ترک اعتیاد ندارند، داستان‌ها و ویدئوهایی از رفتار ناشایست با مددجویان است. متاسفانه به دلیل افزایش تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد که بسیاری از آن‌ها حتی مجوزهای لازمه را نداشته و هدف آن‌ها فقط کسب درآمد است، نظارت بر این موسسات سخت شده است. طبیعتا موسساتی که از نهاد بهزیستی، مجوز نگرفته‌اند، مکان معتبری برای ترک اعتیاد نبوده و رخ دادن اینگونه اتفاقات نیز دور از ذهن نیست.

  این موسسات به صورت غیر قانونی فعالیت کرده و هدف آن‌ها صرفا کسب درآمد است. به همین جهت نیز هیچ اساسنامه و منشور اخلاقی برای خود تدوین نکرده و هیچ نهاد ناظری نیز بر عملکرد آن‌ها، نظارت نخواهد داشت. به همین جهت نیز انواع رفتارهای شنیع همانند فحاشی و صدمه رساندن در آن‌ها رخ خواهد داد. اما از طرف دیگر، موسساتی که به صورت قانونی فعالیت کرده و هدف آن‌ها، ایجاد جامعه‌ای عاری از اعتیاد است، هیچ وقت رفتارهای خارج عرف انجام نخواهند داد.

  اساس کمپ اختیاری معتبر، احترام به انسانیت بوده و هدف این موسسات، ایجاد جامعه‌ای سالم و پاک است. در همین راستا، کمپ‌های معتبر نه تنها هیچگونه رفتار ناشایستی با مددجویان ندارند، بلکه همواره سعی می‌کنند تا محیطی بهتر و آرام‌تر برای مددجویان خود ایجاد نمایند. از جمله اقدامات انجام گرفته در چند سال گذشته، افزایش امکانات رفاهی در مجموعه‌های معتبر کمپ ترک اعتیاد بوده است. عموما، کمپ اختیاری ترک اعتیاد دارای سالن‌های ورزشی، نمازخانه، کلاس‌های آموزشی و در بعضی موارد استخر است.

  کمپ اجباری

  عموما گزارشات مربوط به بدرفتاری با مددجویان مربوط به کمپ‌های اجباری بوده که در آن، فرد معتاد مایل به ماندن در مکان نبوده و به واسطه‌ی بدرفتاری و مقاومت در برابر ترک کردن، باعث متشنج کردن فضای کمپ می‌شود. پلیس، نیروی انتظامی و اعضای درجه یک فرد معتاد، می‌توانند وی را به کمپ اجباری منتقل نموده تا فرآیند ترک اعتیاد برخلاف میل باطنی فرد معتاد، شروع شود. به همین جهت نیز در بعضی موارد، فرد تندخو شده و اگر پرسنل موسسه تجربه کافی را نداشته باشند، منجر به درگیری خواهد شد.

  لازم به ذکر است که بعضی از کمپ‌های ترک اعتیاد نامعتبر به صورت شبانه در سطح شهر گشت زده و افراد معتاد را به همراه خود به کمپ می‌برند. سپس با اعضای خانواده معتاد تماس گرفته و درخواست هزینه‌ی دوره‌ی درمان کرده و بیان می‌کنند که اگر این مبلغ پرداخت نشود، معتاد را به پلیس تحویل خواهند داد. بهتر است بدانید که این کار، مصداق بارز آدم ربایی بوده و می‌توان از موسسه شکایت کرد. اما عموما اعضای خانواده به دلیل محبت به معتاد و یا نداشتن آگاهی و یا حتی امید به ترک اعتیاد، مبلغ را به حساب موسسه واریز خواهند کرد.

  طبیعتا اینگونه کمپ‌ها، هیچ حد و مرز اخلاقی نداشته و بدترین رفتار را با معتادان و مددجویان خواهند داشت. هیچ کمپ ترک اعتیاد معتبری هرگز چنین کاری نخواهد کرد و در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی، مطمئن باشید که با یک موسسه کاملا غیر قانونی در ارتباط هستید و بهتر است که در اولین قدم، به پلیس مراجعه نمایید.

  کمپ اختیاری ترک اعتیاد

  هزینه کمپ اختیاری چقدر است؟

  موسسات ترک اعتیاد معتبر، تعرفه‌های خود را مستقیما از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند. هزینه کمپ اختیاری شامل هزینه‌های اقامتی، رفاهی، دارویی، فعالیت‌های فوق برنامه و … بوده که بسته به سطح کیفی موسسه و همچنین نوع اعتیاد، متفاوت است. در بعضی از مناطق تهران، کمپ‌هایی تاسیس شده‌اند که هزینه دوره درمان آن همانند اقامت در یک هتل پنچ ستاره بوده که اصطلاحا به آن‌ها، کمپ اختیاری لاکچری گفته می‌شود.

  مواد مخدر قابل ترک

  از رایج‌ترین مواد مخدر در ایران می‌توان به شیشه، حشیش، گل، تریاک، کوکائین، هروئین و … اشاره کرد. تقریبا تمامی مواد مخدر را می‌توان در کمپ اختیاری کنار گذاشت و به زندگی سالم بازگشت. اما هرچقدر که ماده مخدر قوی‌تر باشد، مدت زمان رهایی از دام اعتیاد بیشتر است. به صورت کلی، مواد مخدر را به دو بخش صنعتی و سنتی تقسیم بندی می‌کنند. تریاک جزو مواد مخدر سنتی بوده که ترک آن، بسیار آسان‌تر از مواد صنعتی است. شیشه و هروئین از مواد مخدر صنعتی بوده که به معنای نیاز به انجام فرآیندهای شیمیاعی برای ساخت آن‌ها است.

  هرچقدر که ماده مخدر قوی‌تر باشد، تاثیرگذاری آن بر روی مغز بیشتر بوده و میزان اعتیاد بالاتر است. برای مثال، ماده مخدر شیشه به سادگی می‌تواند عملکرد مغز را مختل کرده و پس از مدت کوتاهی، صدماتی را به مغز وارد کند. این صدمات، باعث از کار افتادن بخش‌هایی از مغز شده و در صورت ادامه دار شدن مصرف این ماده مخدر، سایر اعضای بدن از جمله کبد، کلیه، دندان و لثه و حتی عضلات و استخوان‌ها نیز صدمه خواهند دید.

  مراحل ترک اعتیاد در کمپ اختیاری

  تمامی کمپ های ترک اعتیاد، یک پروسه مشخص و استاندارد را برای ترک اعتیاد، دنبال می‌کنند. اولین مرحله، پاکسازی بدن از مواد مخدر بوده که به روش‌های فوق سریع، سریع و نهایتا تدریجی انجام می‌شود. در اصطلاح تخصصی، به پاکسازی بدن از اعتیاد، سم زدایی گفته می‌شود. در این مرحله، بدن فرد از مواد مخدر مصرف شده پاک شده، سپس از مواد شبه مخدر و ضد مخدر استفاده می‌شود تا رفته رفته، فرد دیگر نیازی به مصرف ماده مخدر نداشته باشد.

  اگرچه سم زدایی یکی از مهمترین مراحل در ترک اعتیاد است، اما باید توجه داشت که مهمترین قسمت از فرآیند ترک اعتیاد، تقویت روان و خودباوری فرد است. با پاک شدن جسم، نیاز بدنی فرد به ماده مخدر از بین می‌رود، اما تا زمانیکه تمایل ذهنی به مصرف مجدد وجود داشته باشد، امکان بازگشت به سومصرف مواد مخدر بسیار بالا خواهد بود. به همین جهت نیز در متدهای درمانی نوین، حضور روان درمانگر در مجموعه، الزامی است. روان درمانگران از طریق جلسات فردی و گروهی، خودباوری فرد را افزایش داده و قدرت نه گفتن به مواد مخدر را در مددجو ایجاد می‌کنند.

  مرحله‌ی سوم از دوره‌ی ترک اعتیاد در کمپ اختیاری مربوط به بالا بردن توانمندی‌های فردی است. در بسیاری از موارد، اعتیاد به دلیل فقر و یا بیکاری رخ می‌دهد. در کمپ‌های معتبر ترک اعتیاد، دوره‌های کارورزی به صورت مستمر برگذار شده تا در طول مدت ترک اعتیاد، مددجو بتواند یک هنر یا حرفه‌ی جدید را بیاموزد و پس از اتمام دوره ترک، بتواند از توانمندی خود در بازار کار استفاده کرده و درآمد کسب نماید. علاوه بر کسب درآمد، مشغول شدن به کار خود باعث اجتناب از مواد مخدر خواهد شد.

  حقایقی در خصوص سم زدایی

  در سم زدایی تدریجی، از مواد شبه مخدر و ضد مخدری همانند متادون و نالتروکسان استفاده می‌شود. میزان و مدت زمان استفاده از این داروها باید تحت نظر پزشک متخصص باشد و مصرف سرخود این‌ها، ممکن است منجر به عوارض شدید شود. برای مثال، شربت متادون اعتیادآوری بالایی داشته و ممکن است فرد نه تنها اعتیاد اصلی خود را دنبال کند، بلکه به صورت تفریحی نیز از متادون استفاده کند.

  در کمپ‌های ترک اعتیادی که اطلاعات تخصصی نداشته و صرفا به صورت تجربی کارها را دنبال می‌کنند، خطر اعتیاد به متادون بسیار بالا است. همچنین داروی نالتروکسان به عنوان یک ضد مخدر، عوارض جانبی مخصوص به خود را داشته که تنها باید تحت نظر پزشک متخصص و در محیط‌های مجهز به تجهیزات پزشکی انجام شود. بنابراین، مطمئن شوید که مراحل سم زدایی، حتما در کمپ اختیاری معتبر انجام شود که تا فرآیند پاکسازی به روشی اصولی انجام شده و اولین قدم برای ترک اعتیاد، با دقت کامل برداشته شود.

  انتخاب بهترین کمپ اختیاری تهران

  اولین و مهمترین قدم در انتخاب یک موسسه برای ترک اعتیاد، این است که مطمئن شوید کادر درمان، تجربه و دانش کافی را داشته باشد. بررسی سوابق و عملکرد تیم اجرایی، در انتخاب بهترین کمپ اختیاری به شما کمک خواهد کرد تا از ترک بدون بازگشت، مطمئن شوید. پس از اطمینان از عملکرد مجموعه، باید شرایط محیطی کمپ را از نزدیک بررسی نمایید تا مطمئن شوید که طول دوره درمان، در مکانی تمیز و بهداشتی، امن و شاد سپری خواهد شد. 

  یکی از مهمترین نکات در انتخاب کمپ اختیاری، دور شدن از محل زندگی فعلی است. هرچقدر که مددجو از محیط کنونی فاصله‌ی بیشتری داشته باشد، ندای ذهنی وی برای بازگشت به شرایط قبلی کمتر بوده و راحت‌تر به مکان جدید عادت خواهد کرد. بنابراین، حتی المقدور باید سعی شود که از کمپ‌های خارج از شهر تهران، اما نزدیک به تهران استفاده شود. به همین جهت نیز اکثر کمپ‌های معتبر تهران در شهرستان‌های نزدیک از جمله شهریار تاسیس شده‌اند.

  ملاقات در کمپ ترک اعتیاد

  یکی از ملاک‌های مهم در انتخاب کمپ اختیاری، اجازه ملاقات در کمپ ترک اعتیاد است. تمامی موسسات ترک اعتیاد معتبر، نه تنها اجازه‌ی ملاقات را به مددجویان می‌دهند، بلکه با توجه به متدهای درمانی نوین، از اعضای فامیل و دوستان مددجو درخواست می‌کنند تا برای بالا بردن روحیه و انگیزه‌ی وی، در مدت زمان ترک اعتیاد بارها به مددجو سر بزنند. در نقطه‌ی مقابل، کمپ‌های نامعتبر به دلیل شرایط بد نگهداری و نارضایتی مددجویان، ترجیح می‌دهند تا هیچگونه بازدیدی از محل صورت نگیرد.

  کمپ بانوان

  عموما هنگامیکه در خصوص اعتیاد صحبت می‌شود، ناخودآگاه تصویر یک مرد معتاد در ذهن افراد نقش خواهد بست. اما اعتیاد نه ربطی به جنسیت داشته و نه ربطی به طیف سنی و حتی جایگاه اجتماعی. در حال حاضر، اعتیاد میان بانوان نیز رایج بوده و به همین جهت، کمپ‌های برای بانوان تاسیس شده تا شرایط محیطی مناسبی برای بانوانی که به دنبال ترک اعتیاد هستند، ایجاد شود. کمپ ترک اعتیاد بانوان نیز همانند کمپ آقایان بوده و همان پروسه درمان را در همان شرایط رفاهی و اقامتی، ارائه می‌کند.

  کمپ رایگان و کمپ دولتی

  بهتر است در نظر داشته باشید که هیچ کدام از کمپ‌های ترک اعتیاد، رایگان نبوده و همه‌ی آن‌ها هزینه‌ی دوره‌ی درمان را از مددجویان دریافت خواهند کرد. باز هم بهتر است بدانید که تمامی کمپ‌های ترک اعتیاد، زیرمجموعه سازمان بهزیستی بوده و به نوعی کمپ دولتی محسوب می‌شوند. نام‌هایی همانند کمپ رایگان و دولتی، صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و هیچ تفاوتی با کمپ‌های دیگر نخواهند داشت.

  بهترین کمپ ترک اعتیاد

  انتخاب میان کمپ‌های ترک اعتیاد معتبر ساده نبوده و بستگی به نوع اعتیاد، محل زندگی، بودجه‌ی مددجو و … دارد. اما یکی از انتخاب‌های خوب برای ساکنین استان تهران، کمپ ترک اعتیاد مسیر سبز است که توانسته درصد بالایی از مددجویان خود را به صورت قطعی و بدون بازگشت، ترک داده و همچنین رضایت مددجویان آن در خصوص عملکرد کادر درمان، همواره نمره‌ی بسیار بالایی دریافت کرده است. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، به وبسایت کمپ ترک اعتیاد مسیر سبز مراجعه نمایید.

  نظرات در خصوص کمپ اختیاری

  اگر تجربه حضور در کمپ اختیاری را داشته‌اید، می‌توانید نظر خود را در پایین این بخش وارد کنید تا تجربیات خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید. اگر سوالی دارید نیز می‌توانید از ما و سایر دوستانی که این مقاله را می‌خوانند، بپرسید. برای خواندن سایر مقالات وبسایت بهترین هست، اینجا را کلیک کنید.

  خیر. در حال حاضر، کمپ‌هایی برای ترک اعتیاد تاسیس شده‌اند که در حد هتل‌های پنچ ستاره لوکس بوده و تمامی امکانات را برای مددجویان فراهم کرده‌اند. البته دقت داشته باشید که فقط از خدمات موسسه‌ای استفاده نمایید که دارای مجوزهای قانونی بوده و تیم اجرایی و پرسنل آن، تجربه و مهارت کافی برای کمک به فرآیند ترک اعتیاد را داشته باشند. برای مشاوره رایگان، می‌توانید به این سایت مراجعه نمایید.

  کمپ های ترک اعتیادی که بدون مجوز فعالیت میکنند، تحت نظارت هیچ نهاد و ارگانی نبوده و به همین جهت، امکان بد رفتاری و یا سو مدیریت در آن‌ها وجود دارد. علاوه بر آن، به دلیل کمبود دانش تخصصی در استفاده از داروها و یا برخورد با معتاد بدحال، امکان وارد شدن صدمات جانی نیز در آن‌ها وجود دارد. برای مثال، در بعضی کمپ‌ها فرد نه تنها اعتیاد خود را از دست نداده بلکه به ماده‌ی شبه مخدر (مثلا متادون) نیز معتاد شده است.

  برای پذیرش در کمپ های اختیاری معتبر، کافی است که فرد با در دست داشتن مدرک شناسایی معتبر به محل کمپ مراجعه نماید تا در دوره ترک اعتیاد شرکت کرده و پس از زمان مشخص، کاملا پاک و سالم به آغوش جامعه باز گردد.

  4.5/5 - (2 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  0 نظر در مورد حقایق کمپ های ترک اعتیاد و مشاوره انتخاب بهترین کمپ اختیاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  wootel chatbox