راهنمای استفاده از حمل‌ونقل عمومی در تهران

با رزرو بلیط قطار و سفر به تهران برای بازدید از زیبایی‌های پایتخت کشور، به وسایل حمل‌ونقل نیاز دارید. این کلان‌شهر بزرگ به‌دلیل جمعیت زیاد و محل انواع سازمان‌ها و آموزشگاه‌های متعدد برای تردد راحت‌تر و سریع‌تر افراد، انواع مختلفی از وسایل حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری و برون‌شهری را تدارک دیده است. افراد بسیاری جهت کار، آموزش، گردش و … به تهران سفر می‌کنند؛ از این‌رو انواع وسایل حمل‌ونقل برای سفر به تهران مهیاست.

وسایل حمل‌ونقل عمومی در تهران

راهنمای استفاده از حمل‌ونقل عمومی در تهران
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  رزرو بلیط قطار تهران یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها به‌شمار می‌رود که سفری ایمن، آسان و مقرون به‌صرفه را برای مسافران رقم می‌زند. اکنون که از قطار پیاده شده‌اید، برای گشت‌وگذار در تهران بزرگ آماده شوید. شهر زیبا و در عین حال شلوغ و پرجمعیت تهران، تردد و رفت‌وآمد را برای مسافران و گردشگران سخت کرده است. به همین منظور جهت رفع ترافیک و تردد آسان‌تر، وسایل نقلیه عمومی متعددی را در نظر گرفته‌اند که در ادامه به معرفی انواع آن‌ها می‌پردازیم.

  تاکسی

  در سطح شهر تهران تاکسی‌های زرد و سبز متعددی را می‌بینید که انتقال مسافران را برعهده دارند. این تاکسی‌ها به‌صورت خطی یا گردشی، مسافران را از نقطه‌ای به نقطه دیگر از شهر انتقال می‌دهند. تاکسی یک وسیله نقلیه آسان و ارزان است که برای مسافت‌های کوتاه و طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا پرداخت کرایه تاکسی در سطح تهران به‌صورت نقدی و اینترنتی انجام می‌شود. در سال‌های اخیر تاکسی‌های اینترنتی نیز در حمل‌ونقل عمومی تهران جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند؛ افرادی که از رانندگی در تهران خسته می‌شوند معمولا تاکسی‌های اینترنتی را ترجیح می‌دهند. تاکسی یکی از وسایل نقلیه عمومی پرطرفدار است که در سطح شهر تهران فعالیت دارند؛ تاکسی‌ها مسافران را از تهران به شهرهای اطراف نیز جابه‌جا می‌کنند. در شهر تهران انواع مختلفی از تاکسی‌ها وجود دارند که مسافران می‌توانند متناسب با نیاز خود، از آن‌ها استفاده کنند؛ این تاکسی‌ها به این شرح‌اند:

  1. تاکسی گردشی

  تاکسی‌های گردشی تاکسی‌های زردرنگ با نوار مشکی هستند که ایستگاه مشخصی ندارند و مسیر آن‌ها بر اساس مقصد مسافران تعیین می‌شود. رانندگان گردشی برای تعیین کرایه خود، باید از تاکسی‌متر استفاده کنند؛ این تاکسی‌ها اجازه جابه‌جایی مسافران را به‌صورت دربست ندارند.

  2. تاکسی خطی

  تاکسی‌های خطی در دو نوع سواری و ون با دو رنگ زرد و سبز فسفری در سطح شهر تهران تردد می‌کنند. این نوع تاکسی‌ها مبدا و مقصد معینی دارند و در ایستگاه‌های مشخصی فعالیت دارند. آرم شرکت تاکسی‌رانی و لوگو شرکتی خصوصی آن، روی تاکسی‌های خطی درج شده است؛ همین‌طور مبدا، مقصد و مبلغ کرایه نیز، روی درب این تاکسی‌ها درج می‌شود. علاوه‌بر این در ایستگاه‌های تاکسی نیز، تابلوهایی وجود دارند که مشخصات مبدا، مقصد و مبلغ کرایه را نشان می‌دهند. تاکسی‌های خطی موظف هستند تنها در مسیر تعیین‌شده فعالیت کنند و اجازه سوارکردن مسافران به‌صورت دربستی و خارج از مسیر تعیین‌شده را ندارند. مبلغ کرایه در این نوع از تاکسی‌ها به‌صورت سالیانه تعیین می‌شود و نرخ ثابتی دارد.

  3. تاکسی تلفنی

  تاکسی‌های تلفنی با رنگ زرد و نوار شطرنجی و آرم شرکت تاکسی‌رانی خصوصی مشخص می‌شوند؛ همچنین تابلویی با عنوان تاکسی تلفنی روی سقف آن‌ها وجود دارد. تاکسی‌های تلفنی به بیسیم یا سیستم‌های ناوبری هوشمند مجهز هستند و ایستگاه‌های مشخصی دارند. بعد از تماس مسافران با مرکز تاکسی‌رانی، درخواست آن‌ها به نزدیک‌ترین تاکسی ابلاغ می‌شود و رانندگان برای ارائه خدمت خود را به محل مبدا می‌رسانند. کرایه تاکسی‌های تلفنی در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز متفاوت است و به‌وسیله تاکسی‌متر برآورد می‌شود. برای اطلاع از نحوه محاسبه کرایه در ساعات مختلف و مبلغ ورودی، می‌تونید نگاهی به برچسب روی شیشه جلو خودرو بیندازید.

  4. تاکسی ویژه

  تاکسی ویژه دارای انواع مختلفی از تاکسی‌هاست که هر کدام متعلق به سازمان خاصی هستند. این نوع تاکسی‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • تاکسی دفاتر ویژه مانند راه‌آهن، فرودگاه، پایانه‌های مسافربری
  • تاکسی ایستگاهی مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز تجاری
  • تاکسی سازمان‌ها و ادارات مختلف

  اتوبوس

  اتوبوس‌ها نقش مهمی در حمل‌ونقل عمومی شهر تهران ایفا می‌کنند، اتوبوس‌های تندرو در خطوط ویژه و اتوبوس‌های عادی درون‌شهری برای مسیرهای کوتاه کاربرد دارند. خطوط اتوبوس‌رانی جزء پرطرفدارترین خطوط حمل‌ونقل عمومی محسوب می‌شود که در اغلب مناطق شهر ایستگاه دارند. اتوبوس یکی از وسایل نقلیه ارزان و اقتصادی است که کرایه آن با استفاده از کارت‌های مخصوص پرداخت می‌شود. بی‌آرتی (BRT) یا سامانه اتوبوس‌رانی تندرو بخش مهمی از حمل‌ونقل عمومی تهران را پوشش می‌دهد. این نوع اتوبوس‌ها، راحت، سریع، ایمن و ارزان هستند و روزانه افراد بسیاری را در سطح شهر تهران جابه‌جا می‌کنند. برای تردد در مسیرهای طولانی و پرترافیک، اتوبوس‌های تندرو بهترین گزینه هستند؛ آن‌ها مسافران را در اسرع وقت به مقصد مورد نظر می‌رسانند. سامانه اتوبوس‌رانی تندرو برای اولین‌بار در مسیر آزادی در قسمت غربی شهر تهران به منطقه تهران‌پارس در شرق پایتخت راه‌اندازی شد. امروز اتوبوس‌های تندرو 10 خط فعال برای جابه‌جایی مسافران در سطح شهر تهران دارند؛ این خطوط مسیرهای متفاوتی را پوشش می‌دهند.

  مترو

  مترو از سال 1378 در شهر تهران فعالیت خود را آغاز کرد و یکی از بهترین راه‌ها برای فرار از ترافیک تهران محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر مترو در مناطق مختلف شهر توسعه پیدا کرده است و در هر منطقه حداقل یک ایستگاه فعال دارد. مترو یک شبکه راه‌آهن زیرزمینی است که بخش‌های مختلف تهران را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، پوشش می‌دهد. جالب است بدانید مترو تهران، بزرگ‌ترین شبکه حمل‌ونقل درون شهری کشور محسوب می‌شود که در حال حاضر 6 خط فعال دارد. اولین خط مترو تهران، میدان صادقیه را به امام خمینی متصل کرد و پس‌از آن ایستگاه‌های مختلفی افتتاح گردید؛ به این صورت مترو تهران روزبه‌روز گسترش یافت. در حال حاضر مترو تهران بیش‌از 100 ایستگاه فعال دارد که روزانه یک میلیون مسافر را در داخل پایتخت جابه‌جا می‌کند. بلیط مترو به دو صورت تک‌سفر و بلیط الکترونیک در دسترس مسافرین قرار می‌گیرد؛ مسافران با خرید بلیط یا استفاده از کارت الکترونیک خود می‌توانند از گیت کنترل بلیط عبور کنند و وارد قطار مترو شوند. یکی از دلایل محبوبیت مترو در تهران، هزینه اقتصادی و مقرون به‌صرفه آن است.

  سایر وسایل نقلیه عمومی

  علاوه‌بر وسایل نقلیه عمومی مذکور، افراد برای راحت و سرعت در رسیدن به مقصد از خودرو شخصی، موتورسیکلت یا دوچرخه نیز استفاده می‌کنند. اگر تصمیم دارید از خودرو شخصیتان برای تردد در شهر استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که در برخی از مناطق شهر تهران، محدوده طرح ترافیک وجود دارد و برای ورود به این محدوده‌ها باید مجوز طرح ترافیک دریافت کنید. افرادی که استفاده از دوچرخه یا موتورسیکلت را ترجیح می‌دهند باید حتما در مسیرهای ویژه خود حرکت کنند و از وسایل ایمنی در زمان تردد کمک بگیرند تا از خطرات احتمالی در امان باشند.

  تردد در سطح شهر تهران با فلای تودی

  برای سفر به تهران و رزرو بلیط قطار، بهتر است از وب‌سایت‌های آنلاین کمک بگیرید. فلای تودی با ارائه خدمات و امکانات ویژه خود، رزرو بلیط قطار تهران را در سریع‌ترین زمان و به راحت‌ترین حالت ممکن، فراهم می‌کند. کافیست وارد این وب‌سایت آنلاین شوید و اطلاعات سفرتان مانند مبدا، مقصد، تاریخ رفت‌وبرگشت و تعداد مسافران را درج کنید. با کلیک روی گزینه جست‌وجو، انواع مختلفی از بلیط‌ها در زمان‌ها و شرکت‌های ریلی متفاوت برای شما ظاهر می‌شوند. اکنون انتخاب با شماست؛ بلیط‌تان را تعیین کنید و برای پرداخت وارد درگاه بانکی شوید. با انجام پروسه خرید، اطلاعات سفر برای شما ارسال می‌شود.

  به این نوشته امتیاز دهید
  آیا این مطلب را می پسندید؟

  نظرات

  0 نظر در مورد راهنمای استفاده از حمل‌ونقل عمومی در تهران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  wootel chatbox