چهار دلیل اصلی ریزش بیتکوین در سه شنبه 30 شهریور

ریزش بیتکوین

ریزش قیمت بیتکوین از بامداد دوشنبه صبح (29 شهریور) شروع شد و قیمت آن را به نزدیکی 44 هزار دلار کاهش داد. این سقوط آزاد ارزش بیتکوین در بامداد سه شنبه 30 شهریور نیز ادامه دار شده و قیمت آن را به 40 هزار دلار کاهش داده است. اما دلایل این سقوط آزاد چه بوده است؟ در هفته‌ی گذشته چه اتفاقات مهمی در حوزه‌ی سرمایه گذاری افتاده که باعث چنین سقوط آزادی شده است؟ وبسایت خبری CNBC گزارش داده که اتفاقات زیر باعث ریزش قیمت بیتکوین و سایر رمزارزها از جمله اتریوم شده است.

قیمت بیتکوین نسبت به روز گذشته در حدود 10 درصد و اتریوم نیز در زمان مشابه، تقریبا 8 درصد ارزش خود را از دست داده است. اولین موضوعی که باعث نگرانی دارندگان بیت کوین گردیده، اتفاقات شرکت چینی Evergrande بوده است. این شرکت چینی، یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه املاک بوده و می‌تواند در حد جهانی اثرگذار باشد. بدهی این شرکت در حد 300 میلیارد دلار بوده و در چند وقت اخیر، مشکلات بسیاری در پرداخت به پیمانکاران خود داشته است.

شرکت Evergrande در زمینه‌ی مسکن (ساخت و ساز) فعال بوده و بیش از 200 هزار پرسنل دارد. به دلیل مشکلات مالی به وجود آمده، سهام این شرکت سقوط شدیدی داشته و توانسته بر روی بانک‌ها، تامین کنندگان، خریداران مسکن و سرمایه گذاران چینی و جهانی اثر بگذارد. در نتیجه‌ی این مشکلات، جرقه‌ی فروش دارایی‌های ناپایدار (فرار) از جمله رمزارزها زده شد. علاوه بر این موضوع که به نظر می‌رسد سر منشا نزول قیمت رمزارزها در این هفته بوده است، چهار دلیل دیگر نیز بر این روند اثرگذار هستند.

تصمیم دموکرات ها در مجلس آمریکا

در 22 شهریورماه، کمیته‌ای در مجلس آمریکا طرحی را برای جلوگیری از فرار مالیاتی سرمایه گذاران حوزه‌ی رمزارز معرفی کرد. این طرح برای مقابله با Wash Sale مطرح گردید که عموما در حوزه‌ی ارزها و دارایی دیجیتال از آن استفاده می‌شد. تا پیش از این طرح، سرمایه گذاران می‌توانستند که رمزارز خود را در ضرر فروخته و درخواست مزایای مالیات کنند (طرح بازپرداخت ضرر از محل مالیات). پس از ثبت درخواست مزایای مالیات، این سرمایه گذاران می‌توانستند مجددا همان دارایی را خریده و همراه با افزایش قیمت آن، از سرمایه گذاری خود لذت ببرند. به این عمل wash sale گفته میشود که طرح مجلس آمریکا برای مبارزه با آن ارائه شده است.

درخواست سناتورهای آمریکایی برای اعمال قوانین بر رمزارزها

روز سه شنبه، گری جنسلر (سرپرست کمیته صرافی و امنیت) به کمیته بانکداری سنا اعلام کرد که در حال تدوین قوانین جدید در حوزه‌ی رمزارزها هستند تا از دارایی سرمایه گذاران حمایت کنند. به نقل از گری، در حال حاضر قوانین کافی برای حفاظت از سرمایه‌ی مردم در بخش‌های فایننس رمزارزها، ارائه، معامله و نهایتا قرض دادن (Lending) وجود نداشته و وقت آن رسیده که این غرب وحشی پایان یابد! بعضی از قانون گذارن نیز از گری در خصوص استیبل کوین‌ها سوال پرسیدند که وی پاسخ به آن‌ها را به آینده‌ی نه چندان دور سپرد.

مصاحبه ری دالیو

ری دالیو Ray Dalio یکی از بزرگترین سرمایه گذاران جهانی و صاحب یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری جهان در مصاحبه با CNBC بیان کرد که حتی اگر بیت کوین واقعا موفق باشد، قانون گذاران آن را خواهند کشت! روز چهارشنبه (24 شهریور)، ری دالیو بیان کرد که قانوان گذاران نهایتا کنترل بیت کوین را در دست خواهند گرفت. به نقل از دالیو: “من فکر می‌کنم که سرانجام، اگر بیت کوین واقعا موفق باشد، قانون گذاران آن را خواهند کشت و تلاش خواهند کرد که بکشندش. من فکر می‌کنم که این کار شدنی است (از بین بردن بیت کوین، چرا که قانون گذاران راه های متعددی برای از بین بردن آن را بلد هستند”.

در ادامه دالیو گفت: “مشاهده می‌کنید که السالوارد آن را می‌خرد و از طرف دیگر چین و هند از شر آن خلاص می‌شوند. در این میان نیز ایالات متحده در خصوص وضع قوانین برای کنترل بیشتر سخن می‌گوید!”. در ادامه نیز دالیو گفت: “بخشی از دارایی من به شکل بیت کوین است، اما حجم آن کمتر از طلا است”.

خرید خارج از چارچوب یک NFT در OpenSea

شرکت OpenSea که بزرگترین پلتفرم عرضه‌ی NFT ها است، خبر خرید پیش از موعد یک NFT را تایید کرد. به نقل از این پلتفرم: “دیروز مطلع شدیم که یکی از کارمندان ما، آیتمی را که قرار بود در آینده برای فروش به عموم عرضه شود را خودش خریده است”. از دید این مسئولان، این اتفاق واقعا ناامید کننده بود و یک خبر کاملا بد در حوزه‌ی رمزارزها و NFTها به شمار می‌رود. از طرفی، از آنجاییکه NFTها در منطقه‌ی خاکستری قانون ارائه می‌شوند، احتمالا این اقدام را نتوان به عنوان یک کار غیر قانوی تلقی کرد! 

دلیل نهایی کاهش قیمت بیتکوین

به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حال خارج کردن سرمایه‌ی خود از بازارهای با ریسک بالا هستند. این خروج سرمایه و تبدیل آن به سرمایه‌های کم ریسک، دلیل اصلی کاهش قیمت بیتکوین در سه شنبه 30 شهریور بوده است. حجم معاملات انجام گرفته در صرافی کوکوین به شدت افزایش یافته، اما قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها در حال سقوط آزاد است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چهار دلیل اصلی ریزش بیتکوین در سه شنبه 30 شهریور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

wootel chatbox