حساب ECN چیست ❤️ بهترین بروکر ECN کدام است؟

حساب ECN

حساب ECN

حساب ECN به دلیل مزایایی که به تریدرها ارائه می‌کند، یکی از پرطرفدارترین انواع حساب معاملاتی است. در این مقاله قصد داریم تا این نوع از حساب‌ها را معرفی کرده، مزایا و معایب آن را بیان نموده و در نهایت نیز بهترین بروکر ECN فعال در ایران را معرفی نماییم. اما پیش از بررسی این نوع از حساب‌ها، ابتدا باید با انواع بروکر و مدل ارائه‌ی خدمات به تریدرها آشنا شوید.

انواع بروکر

هر معامله یا تریدی که در فارکس انجام شود، چه معامله‌ی خرید باشد و چه معامله‌ی فروش، دارای دو طرف بوده که با تعیین حجم معامله، برروی قیمت کنونی دارایی توافق کرده تا معامله انجام شود. بر اساس همین موضوع، بروکرها به سه نوع متفاوت تقسیم شده که شامل بروکر ECN، بروکر STP و نهایتا بروکر مارکت میکر است.

حساب ECN چیست ❤️ بهترین بروکر ECN کدام است؟
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بروکر مارکت میکر

  کارگزاری مارکت میکر به آن دسته از بروکرها گفته می‌شود که هر معامله را فقط بین مشتریان خود جوش داده و یا درصورتیکه طرف دیگر معامله وجود نداشته باشد، خود بروکر در نقش طرف دوم معامله ظاهر خواهد شد. بنابراین، در این مدل بروکرها، تمامی سفارشات به سرعت انجام شده، اما از آنجاییکه طرف دیگر بیشتر معاملات خود بروکر است، همواره این شک و تردید مبنی بر دستکاری قیمت‌ها وجود دارد. چراکه اینگونه از بروکرها طبیعتا ممکن است اقداماتی را برای جلوگیری از ضرر خودشان انجام دهند.

  عموما این بروکرها و حساب‌هایی که توسط این کارگزاران ارائه می‌شود دارای اسلیپیج بالا بوده و ممکن است دفعات ریکوت یا همان re-quote (قیمت‌گذاری مجدد) زیاد شود. به همین دلیل نیز در بعضی موارد، بسته شدن معامله درخواستی ممکن است بین چند ثانیه تا حتی چند دقیقه طول بکشد. البته ریکوت یا قیمت‌گذاری مجدد برای ثبت معامله، مختص این مدل بروکرها نبوده و در بروکرهای STP (که در ادامه توضیح داده می‌شود) نیز ممکن است رخ دهد، اما تعداد آن بسیار کمتر خواهد بود.

  بروکر ECN

  در نقطه‌ی مقابل، مدلی از بروکری وجود دارد که در آن، خود کارگزار به هیچ عنوان وارد معاملات نخواهد شد. این مدل بروکرها با نام ECN شناخته می‌شوند. ECN مخفف Electronic Communication Network یا همان شبکه ارتباط الکترونیک بوده و اشاره به بستر الکترونیکی برای اتصال معامله‌گران از سرتاسر دنیا به یکدیگر دارد. این بروکرها هیچگاه طرف دیگر معاملات شما را برعهده نگرفته و این بدان معناست که در ضرر و زیان شما شریک نخواهند بود.

  روش درآمد این بروکرها، صرفا از طریق کمیسیونی است که بر مبنای حجم معاملاتی شما (بر اساس لات) دریافت می‌شود. از آنجاییکه بروکرهای ECN بستری در سطح جهانی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند، عموما چارت‌های قیمتی آنان دارای کمترین میزان اسپرد بوده و بهترین شرایط معاملاتی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

  بروکر STP

  سومین مدل از بروکرها، کارگزارانی هستند که حالتی بینابینی دارند. این بروکرها ابتدا سعی می‌کنند خودشان طرف دیگر معاملات را برعهده نگرفته، اما درصورتیکه موفق به پیدا کردن سر دیگر معامله نشوند، خودشان دست به معامله خواهند زد. STP مخفف Straight Through Processing بوده که به معنای پردازش مستقیم است. این بدان معناست که برای هر معامله، پروسه‌ی مستقیم و شفافی در نظر گرفته شده است.

  در اصطلاح تخصصی، به بروکرهایی که وارد معامله می‌شوند (مارکت میکرها و STPها)، بروکرهایی با میز معاملاتی و به بروکرهای ECN، بروکرهایی بدون میز معاملاتی گفته می‌شود. شاید تا بدینجا احساس کنید که بروکرهای دارای میز معاملاتی و خصوصا مارکت میکرها، انتخاب خوبی برای ترید نباشند، اما بهتر است بدانید که هر کدام از مدل‌های بروکری که پیشتر مطرح شد (به شرط سلامت کارگزار)، مزایا و محدودیت‌های مخصوص به خود را داشته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  حساب ecn چیست

  حساب ECN چیست؟

  حال که با انواع بروکرها آشنا شدید، احتمالا می‌توانید حدس بزنید که حساب ECN چیست. حساب ECN به حسابی گفته می‌شود که بروکر طرف دیگر معامله را برعهده نگرفته و سفارش و معامله‌ی شما را مستقیما به بازار جهانی و یا به سایر تریدرهای فعال در خود، متصل خواهد کرد. بروکرهای ECN و STP هردو می‌توانند چنین حسابی را ارائه نمایند، اما طبیعتا بروکرهای مارکت میکر، چنین توانایی را ندارند.

  حساب pro ECN چیست؟

  حساب ECN بر پایه‌ی تکنولوژی الکترونیک ایجاد شده که بستر ارتباط تریدرها در سراسر مارکت را به یکدیگر فراهم کرده است. با رشد این تکنولوژی، بستری برای معرفی یک حساب بهتر با نام pro ECN فراهم شده که هدف آن، کاهش اسپردهای معاملاتی و افزایش سرعت انجام معاملات است. هم‌اکنون این حساب توسط چندین بروکر معتبر فعال در ایران، در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

  تفاوت حساب ECN با Standard

  عموما تمامی بروکرها، نام حساب پایه‌ی خود را که به کمترین دیپازیت اولیه نیاز دارد، Standard گذاشته‌اند. عموما حساب استاندارد به حسابی گفته می‌شود که نیاز به حداقل دیپازیت داشته و اسپرد آن از مدل ثابت تعیین شده است. در نظر داشته باشید که این تعریف، یک قانون نبوده و ممکن است بروکرها شرایط مختلفی را برای حساب استاندارد خود در نظر بگیرند. اما به صورت کلیف میزان اسپردها در حساب ECN به مراتب کمتر از حساب استاندارد بوده و عموما نیز کمیسیون ECN بیشتر از حساب استاندارد است.

  مزایای حساب ECN چیست؟

  از آنجاییکه در حساب ECN قیمت توسطه شبکه‌ی الکترونیک اعلام شده و بروکر هیچ نقشی در تعیین قیمت ندارد، شفافیت و عدالت بیشتری بر فضای معاملاتی حاکم خواهد بود. در نظر داشته باشید که در بروکرهای مارکت میکر، قیمت هر نماد معاملاتی بر اساس آخرین معامله تعیین شده و ممکن است با قیمت جهانی متفاوت باشد. اما در بروکرهای ECN، قیمت اعلام شده از منشا مشترکی بوده که در حقیقت قیمت جهانی نماد در آن لحظه است. به همین جهت نیز تحلیل‌های تکنیکال و پرایس اکشن را می‌توان با دقت بسیار بالاتری اجرا کرد.

  از آنجاییکه بروکر صرفا تریدر را به تریدر دیگر متصل کرده است، هیچ منفعتی (به جز کمیسیون اعلام شده) نداشته و به همین دلیل نیز هیچگاه دستکاری قیمتی یا کندل‌سازی اتفاق نخواهد افتاد.

  معایب حساب ECN چیست؟

  عموما افتتاح حساب ECN نیاز به دیپازیت اولیه‌ی بالاتری داشته و همچنین میزان کمیسیون آن بیشتر از سایر حساب‌ها است. البته امروزه بروکرهایی در ایران فعالیت می‌کنند که دیپازیت اولیه را به شدت کاهش داده تا تریدر بتواند با سرمایه‌ی اولیه‌ی کمتر، از شرایط عادلانه‌ی حساب‌های معاملاتی ای سی ان، بهره‌مند شوند. به جز این دو مورد، عملا حساب ای سی ان هیچگونه نقطه ضعف دیگری ندارد. در ادامه، بهترین بروکرها بر اساس شرایط ارائه شده در حساب ECN آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

  بهترین بروکر ECN

  فراهم کردن دسترسی به حساب ای اس ان، به یک امر اجتناب‌ناپذیر در میان بروکرها تبدیل شده است. در حقیقت امروزه بروکرها نه تنها این حساب را ارائه کرده‌اند، بلکه با تسهیل شرایط استفاده از آن، سعی می‌کنند تا تریدرهای حرفه‌ای را به خود جلب نمایند. در ادامه، بروکرهایی که این حساب معاملاتی را ارائه کرده‌اند را معرفی کرده و در نهایت نیز بهترین بروکر ECN را معرفی خواهیم کرد. این ارزیابی بر اساس حداقل دیپازیت، کمیسیون و حداقل اسپرد و فقط در میان بروکرهای معتبر انجام خواهد شد.

  بهترین بروکر ECN جهان

  طبق بررسی انجام گرفته توسط مجمع تریدرها (وبسایت بین‌المللی Tradersunion) که در این لینک قابل مشاهده است، برترین بروکرهای ECN جهان به شرح زیر هستند. در نظر داشته باشید که این رتبه‌بندی صرفا بر اساس شرایط معاملاتی در حساب ECN این کارگزاری‌ها انجام شده است.

  • روبوفارکس
  • اکسنس
  • آی سی مارکتز
  • ایکس ام
  • اینستافارکس
  • اف ایکس اپن
  • پپر استون
  • لایت فارکس
  • اف پی مارکتز
  • فارکس تایم

  همانطور که اطلاع دارید، به جز کارگزاری لایت فارکس هیچکدام از بروکرهای دیگر در سطح ایران فعالیت ندارند. روبوفارکس چندی پیش و همچنین اکسنس نیز پیش از آن، کلیه‌ی فعالیت‌های خود در ایران را متوقف نمودند. خوشبختانه بروکر لایت فارکس هنوز هم در ایران فعالیت داشته که در این مقاله (لینک قبلی) ارزیابی جامع این کارگزاری مطرح شده است.

  بهترین بروکر ECN در ایران

  طبیعتا هنگامیکه لایت فارکس در سطح جهانی کاندید بهترین بروکر ECN باشد، در سطح ایران نیز جزو کاندیدهای اصلی خواهد بود. اما اجازه دهید در ابتدا، تمامی بروکرهایی که حساب ECN در ایران ارائه کرده‌اند را بررسی نماییم. ارانته، آمارکتس، آلپاری، آی تی بی و در نهایت لایت فارکس، جزو بروکرهایی هستند که این مدل از حساب را در میان حساب‌های معاملاتی خود قرار داده‌اند. برای بررسی سریع و ساده، اطلاعات این حساب در تمام این کارگزاری‌ها در یک جدول خلاصه شده است.

  رتبه در ایران بروکر حداقل دیپازیت حداقل اسپرد حداقل کمیسیون حساب اسلامی
  1 لایت فارکس 50 دلار از 0 پیپ از 3.5 دلار بله
  2 آمارکتس 200 دلار از 0 پیپ از 5 دلار بله (مشروط)
  3 آلپاری MT4 300 دلار از 0.2 پیپ ندارد بله (مشروط)
  4 آلپاری MT5 500 دلار از 0 پیپ از 3.2 دلار بله (مشروط)
  5 ارانته 1،500 دلار از 0 پیپ از 2 دلار بله
  6 آی تی بی 100 دلار از 0 پیپ ذکر نشده بله (مشروط)

  لایت فارکس

  همانطور که مشاهده کردید، این کارگزاری نه تنها دیپازیت اولیه‌ی بسیار پایین داشته، بلکه امکان تبدیل حساب ecn به حساب اسلامی (حذف کامل سوآپ) را بدون قید و شرط فراهم کرده است. به جرات می‌توان گفت که لایت فارکس، بهترین حساب ای سی ان را در میان تمامی بروکرهای فعال در ایران ارائه کرده است. برای مطالعه بیشتر در خصوص این کارگزاری و یا دیدن مراحل ثبت نام لایت فارکس برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

  لایت فارکس بهترین بروکر برای ایرانیان
  امتیاز حساب ecn لایت فارکس
  5/5

  آمارکتس

  کارگزاری آمارکتس نه تنها کاندید اصلی برای علاقه‌مندان به خرید و فروش سهام است، بلکه در جایگاه دوم از نظر حساب ای سی ان قرار گرفته است. این کارگزاری نسبت به لایت فارکس هم دیپازیت اولیه‌ی بالاتری داشته و هم کمیسیون بیشتری دریافت می‌نماید. درصورت درخواست، حساب شما به حساب اسلامی تبدیل شده  اما این شرایط فقط برای جفت‌ارزها و فلزات گران‌بها اعمال خواهد شد. برای دیدن ارزیابی جامع بروکر آمارکتس برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

  آمارکتس بهترین بروکر برای ایرانیان در سال 2023
  امتیاز حساب ecn آمارکتس
  4.5/5

  آلپاری

  آلپاری دو حساب مختلف ECN را بر اساس پلتفرم‌های متاتریدر 4 و متاتریدر 5 ارائه کرده است. نکته‌ی عجیب در حساب ای سی ان متاتریدر 4، صفر بودن کمیسیون است. عموما تنها روش کسب درآمد بروکر در این حساب، کمیسیون دریافت شده است. ظاهرا آلپاری روش دیگری برای کسب درآمد پیدا کرده است!

  در صورتیکه دیپازیت خود را به بیش از 1،500 دلار افزایش دهید، دسترسی شما به حساب ای سی ان فراهم خواهد شد که اسپرد آن به صورت شناور از 0 پیپ بوده و در ازای هر لات، تنها 2 دلار کمیسیون دریافت خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این کارگزاری و همچنین مطالعه‌ی راهنمای ثبت نام، برروی دکمه زیر کلیک کنید.

  رتبه بروکر آلپاری
  امتیاز حساب ecn آلپاری
  4/5

  ارانته

  اگرچه ارانته به صورت کلی یکی از بهترین بروکرهای فعال در ایران است، اما در ارائه‌ی حساب ECN ضعیف عمل کرده و حداقل دیپازیت را معادل 1،500 دلار در نظر گرفته است. این امر، استفاده از این حساب را (با توجه به قیمت دلار) دشوار کرده و ظاهرا هدف این کارگزاری، جذب تریدرهای بسیار حرفه‌ای بوده است.

  در حساب ای سی ان متاتریدر 5، شرایط به حالت معمول بازگشته و کمیسیون به 3.2 دلار به ازای هر لات افزایش یافته است. حداقل مبلغ برای افتتاح این حساب معادل 500 دلار در نظر گرفته شده است. برای آشنایی بیشتر با آلپاری و آموزش افتتاح حساب، می‌توانید برروی دکمه زیر کلیک کنید.

  بروکر ارانته برای ایرانیان
  امتیاز حساب ecn ارانته
  3.6/5

  آی تی بی

  تریدرهای کمی با بروکر آی تی بی آشنا بوده و از اسپردهای بسیار کم آن (خصوصا برای نماد طلا) مطلع هستند. این کارگزاری نیز حساب ای سی ان را معرفی کرده و شرایط نسبتا مناسبی برای آن ارائه کرده است. اما از آنجاییکه هیچگونه توضیحی در خصوص کمیسیون دریافتی ارائه نکرده و وبسایت کارگزاری نیز بسیار نامفهوم است، در انتهای لیست بهترین بروکر ecn قرار گرفته است.

  حساب ecn آی تی بی
  امتیاز حساب ecn آی تی بی
  3/5

  در نهایت می‌توان گفت که اگر به دنبال یک حساب ای سی ان با کیفیت هستید، بهترین گزینه برای شما، کارگزاری لایت فارکس بوده که بهترین شرایط را فراهم کرده و از سایر بروکرهای فعال در ایران، خدمات بهتری با تکیه بر حساب ECN خود ارائه کرده است.

  اگر بروکری، حساب ECN را معرفی کرده باشد، بدان معناست که بروکر به هیچ عنوان وارد معامله با تریدرهای خود نشده و سفارشات ثبت شده را مستقیما به بازارهای جهانی متصل خواهد کرد. بنابراین، بروکر در ضرر و زیان شما شریک نبوده (بر خلاف بروکرهای مارکت میکر) و صرفا بابت انجام معامله، کمیسیون خود را دریافت خواهد کرد. مزیت اصلی این حساب‌ها، به حداقل رسیدن اسپردهای معاملات و همچنین شرایط عادلانه‌ی قیمت‌گذاری (جلوگیری از کندل سازی بروکر) است.

  با بررسی انجام شده در میان بروکرهای فعال در ایران، ترتیب بهترین بروکرهای ECN به شرح زیر است:

  1. لایت فارکس
  2. آمارکتس
  3. آلپاری
  4. ارانته
  5. آی تی بی
  5/5 - (3 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  0 نظر در مورد حساب ECN چیست ❤️ بهترین بروکر ECN کدام است؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  wootel chatbox