پراپ تریدینگ چیست؟ ❤️ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

پراپ تریدینگ prop trading

مدتی است که بازار تبلیغات برای روشی از سرمایه‌گذاری به نام پراپ تریدینگ که معادل فارسی Proprietary Trading است، به شدت داغ شده است. در این تبلیغ‌ها، مدام از عباراتی همانند سرمایه‌گذاری بدون ریسک، کسب درآمد بدون سرمایه، کسب درآمد بدون ریسک و … صحبت می‌شود. در این مقاله قصد داریم که به ساده‌ترین زبان ممکن، در خصوص این مدل سرمایه‌گذاری صحبت کرده، مزایا و معایب آن را بیان کنیم و از همه مهمتر، تعریف دقیق، صحیح و بدون اغراق از prop trading داشته باشیم.

پراپ تریدینگ چیست؟

وبسایت اینوستوپدیا (این لینک) بیان کرده که اگر شرکتی به جای تکیه بر دریافت کمیسیون از تریدرها، خود مستقیما وارد بازارهای مالی شده و با استفاده از سرمایه‌ی خود، کسب درآمد نماید، به آن شرکت پراپ گفته می‌شود. از طرف دیگر، مجله فوربس نیز (این لینک) بیان کرده که شرکت پراپ، شرکتی است که به عنوان نماینده‌ی تریدرها، خود وارد بازار مالی می‌شود.

در هر دو تعریف، این مدل از سرمایه‌گذاری هیچ ارتباطی با تریدر نداشته و خود شرکت، مستقیما در بازارهای مالی فعالیت خواهد کرد. اما آنچه که در مقالات و سایت‌های ایرانی مشاهده می‌شود، مفهوم کاملا متفاوتی است که با تعریف جهانی این مدل از سرمایه‌گذاری، کاملا متفاوت است.

مفهوم پراپ تریدینگ در ایران

با بررسی سایت‌های عمومی و وبسایت رسمی شرکت‌های پراپ ایرانی، متوجه می‌شویم که در ایران، پراپ تریدینگ به معنای استفاده از سرمایه‌ی شرکت، برای انجام معاملات است. طبیعتا هیچ شرکتی حاضر نیست سرمایه‌ی خود را در اختیار مشتریان قرار دهد. بنابراین، مشخصا این وبسایت‌ها سعی در شانتاژ خبری داشته تا بتوانند نگاه مشتریان را به خود جلب کنند.

پراپ تریدینگ

اگر وارد این سایت شرکت‌های پراپ تریدینگ شوید، متوجه می‌شوید که این شرکت‌ها، چندین مرحله را برای شما تعریف کرده‌اند که پس از گذراندن آن‌ها و اثبات توانمندی، یک حساب معاملاتی واقعی با بودجه مشخصی را در یکی از بروکرها در اختیار شما قرار خواهند داد.

پراپ تریدینگ چیست؟ ❤️ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آیا پراپ تریدینگ برای تازه کارها مناسب است؟

  برای ورود به این مدل از سرمایه‌گذاری، شما ابتدا باید طی چند مرحله، توانمندی خود را اثبات نمایید. طی این چند مرحله که بین یک تا سه ماه زمان خواهد برد، نیازی به پرداخت هیچگونه مبلغی نبوده و شرکت، حساب‌های معاملاتی با اعتبار مجازی (شبیه به حساب دمو فارکس) در اختیار شما قرار خواهد داد. طی این مدت، شما باید با انجام معاملات، اثبات کنید که می‌توانید سرمایه اختصاص داده شده را به میزان مشخصی افزایش دهید.

  برای مثال، شرکتی با نام proptradefund که شرکتی ایرانی است، چاشی را با عنوان چالش معامله‌گری طراحی کرده که طی مدت زمانی بین 30 الی 90 روز، شما باید تارگت 10 درصدی را بزنید. این بدان معناست که باید بتوانید سرمایه‌ی موجود را در پایان دوره، به میزان 10 درصد افزایش دهید.

  در این چالش، حداکثر دراودان روزانه (در ادامه دراودان توضیح داده می‌شود)، نباید بیشتر از 5 درصد و در کل مدت، حداکثر دراودان نباید بیشتر از 10 درصد باشد. در صورتیکه هم تارگت را بزنید و هم حد مجاز دراودان را رد نکرده باشید، می‌توانید در چالش بعدی با نام رولت ترید وارد شوید. موفقیت در چالش رولت ترید، به معنای کسب درآمد واقعی از پراپ تریدینگ است.

  با توجه به وجود این چالش‌ها، مشخصا می‌توان بیان کرد که پراپ تریدینگ برای تازه کارها مناسب نبوده و یا منجر به درآمد نخواهد شد. در چالش معامله‌گری، هیچگونه سودی برای شما در نظر گرفته نشده (عملا حساب دمو در اختیار شما است) و رسیدن به سود 10 درصدی، کار نسبتا دشواری است که نیاز به تجربه و دانش بالایی از بازارهای مالی دارد.

  دراودان چیست؟

  بازارهای مالی همواره در نوسان بوده و حتی ممکن است در یک روند صعودی طی یک هفته، چند ساعت و یا چند روز، ارزش یک دارایی در حال کاهش باشد. بدین ترتیب، فرض کنید که شما با سرمایه‌ی 100 دلاری، یک دارایی (مثلا طلا) را معامله کرده باشید. اگرچه در روند صعودی یک هفته‌ای، سرمایه‌ی شما افزایش یافته و به بیش از 100 دلار خواهد رسید، اما طی این هفته، ممکن است در برخی از زمان‌ها، سرمایه‌ی شما به کمتر از 100 دلار نیز برسد.

  دراودان به معنای سرمایه‌ی از دست رفته است. یعنی اگر معامله را 100 دلار باز کردید، در اثر افت بازار در یک روز، سرمایه‌ی شما به 95 دلار کاهش یافت (قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یافت)، شما در طول این روز، 5 درصد دراودان داشته‌اید. یعنی سرمایه‌ی شما در طول یک روز به میزان 5 درصد کاهش یافته است. حتی اگر در مدت زمان باز بودن معامله (مثلا یک هفته)، سرمایه‌ی شما از 100 به 110 دلار (سود 10 درصدی در یک هفته)، رسیده باشد، اما طی یک روز از این مدت، دراودان 5 درصدی را تجربه کرده‌اید.

  بنابراین، چالش‌هایی که توسط شرکت‌های پراپ تعریف شده‌اند، نه تنها برروی کسب سود تمرکز دارند، بلکه میزان دراودان روزانه و کلی را بررسی خواهند کرد. این بدان معناست که در چالشی که پیشتر تعریف شده بود، شما در طول روز نباید بیشتر از 5 درصد و در مدت زمان چالش، نباید هیچوقت بیشتر از 10 درصد را تجربه نمایید.

  آیا پراپ تریدینگ خوب است؟

  به صورت خلاصه، می‌توان بیان کرد که پراپ تریدینگ هم برای تازه‌کارها و هم برای تریدرهای حرفه‌ای خوب است. اگر تازه‌کار هستید، اگرچه این مدل سرمایه‌گذاری برای شما بدون سود و درآمد است، اما شرکت‌های معتبر پراپ، تیم‌های تخصصی و آموزش‌های فشرده را برای شما برگذار خواهند کرد و همه روزه بر سطح دانش و مهارت شما افزوده خواهد شد.

  تریدرهایی که بتوانند چالش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند و حرفه‌ای بودن خود را اثبات نمایند، می‌توانند با سرمایه‌ی بسیار کم (در مقایسه با اعتبار واقعی حساب معاملاتی)، حساب‌های حرفه‌ای معاملاتی با دیپازیت بالا را از سمت شرکت دریافت کرده و معاملات خود را انجام دهند. در این روش، تریدر می‌تواند بین حقوق ثابت ماهیانه و یا دریافت بین 50 الی 80 درصد از سود معاملات را انتخاب نموده و درآمد کسب کند.

  بروکر فارکس یا شرکت پراپ

  در مقاله بهترین بروکر فارکس به بیان تمامی مزایا و محدودیت‌های بروکرها پرداخته‌ایم. اگر شما یک تریدر تازه کار هستید، تفاوت چندانی میان انتخاب از این دو مدل شرکت وجود ندارد. تنها مزیت شرکت‌های پراپ تریدینگ برای شما، ارائه‌ی محتوای آموزشی مناسب برای پیشرفت و یادگیری شما است. اما در عمل، در هر دو مدل، باید از حساب‌هایی بدون اعتبار واقعی استفاده نموده و امکان کسب درآمد برای شما فراهم نخواهد بود.

  اگر تریدر حرفه‌ای هستید، مزیت پراپ تریدینگ در استفاده از سرمایه‌ی شرکت برای معاملات است. این بدان معناست که شما صرفا مبلغ اندکی را در اختیار شرکت قرار داده و سپس دسترسی شما به حساب‌های معاملاتی واقعی با سرمایه‌ی چند صد هزار دلاری باز خواهد شد. این گزینه، برای کسانیکه سرمایه‌ی اندکی داشته، اما دانش بالایی دارند، بسیار مناسب است.

  از طرف دیگر، حسابی که در اختیار شما قرار گرفته، نسبت به دراودان حساسیت بالایی دارد. بدین ترتیب، حتی اگر روند سرمایه‌گذاری و کسب سود شما مثبت باشد اما در برهه‌ی کوتاهی دچار دراودانی بیش از 5 یا 10 درصد شوید، دسترسی شما به حساب معاملاتی بسته شده، مبلغ سپرده‌ی شما نیز به نفع شرکت مصادره خواهد شد. اما در بروکرهای فارکس، شما تا زمان کال مارجین شدن، اجازه‌ی معامله داشته و حتی با تزریق سرمایه‌ی بیشتر، می‌توانید نوسانات را رد کنید.

  معایب پراپ تریدینگ

  به نقل از مجله فوربس، پراپ تریدینگ‌ها بر خلاف بروکرها، نیازی به دریافت رگولاتوری نداشته و همین امر نیز باعث کاهش نظارت بر عملکرد آن‌ها شده و ممکن است سود معاملات به شما پرداخت نشده و یا مبلغ مسدودی، بدون دلیل بلوکه شود (در نگاه بدبینانه، احتمال رخدادن این اتفاقات هست).

  همچنین، اگرچه شما توانمندی خود را اثبات کرده‌اید، اما اگر در اثر نوسانات طبیعی بازار، میزان دراودان به بیش از حد مشخصی برسد (حتی اگر حساب شما در حال کسب سود باشد)، شرکت به صورت خودکار معاملات شما را بسته، سود کسب شده را به نفع خود مصادره کرده و مبلغ بیعانه افتتاح حساب را نیز مصادره خواهد کرد. این شرط، سختگیری نسبتا بی رحمانه‌ای بوده که ممکن است معادلات شما را بهم بریزد.

  بهترین پراپ تریدینگ های جهانی

  بهترین شرکت های پراپ تریدینگ

  در بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان خارجی در وبسایت تریدرزیونیون (این لینک)، رتبه‌ی بهترین شرکت‌های پراپ مشخص گردیده که در جدول زیر به همراه اطلاعات عمومی هر یک، نمایش داده شده است.

  رتبه نام شرکت حداقل دیپازیت حداکثر اهرم اسپرد دارایی‌ها مارجین کال
  1 Trading Pit 99 یورو 30 ندارد سی‌اف‌دی، شاخص‌ها، سهام و رمزارزها دارد
  2 Fidelcrest 99 یورو 100 از 0 پیپ فارکس، سی‌اف‌دی سهام، فلزات گران‌بها، کالاها و رمزارزها ندارد
  3 Topstep 1 دلار 1 دلار شناور سی‌اف‌دی سهام، کالاها، صندوق‌ها و فلزات گران‌بها بستن معاملات در روز جمعه
  4 Funded Trader 189 دلار 200 نامشخص فارکس، شاخص‌ها، کالاها و طلا نامشخص
  5 Funded Next 99 دلار 100 ندارد جفت‌ارزها، شاخص‌ها و کالاها ندارد

  اگرچه پراپ تریدینگ‌ها به دلیل عدم نیاز به رگولاتوری، محدودیت برای جذب تریدر از ایران ندارند، اما لزوما این به معنای حضور آن‌ها در بازار ایران نیست. بنابراین، لیست بهترین شرکت‌های پراپ تریدینگ در ایران، با لیست بهترین‌ها در سطح جهانی، تفاوت خواهد داشت.

  بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

  با توجه به عمر نسبتا کوتاه این مدل از سرمایه‌گذاری در جهان و ایران، هنوز با اطمینان نمی‌توان در خصوص بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان صحبت کرد. توجه داشته باشید که برخلاف بروکرها، این شرکت‌ها رگولاتوری نداشته و نمی‌توان با تکیه بر اعتبار رگولاتوری، نسبت به رتبه‌بندی آن‌ها اقدام کرد. اما به صورت کلی، برای انتخاب بهترین پراپ تریدینگ در ایران، باید به نکات زیر دقت داشت.

  پراپ تریدینگ معتبر

  طبیعتا مهمترین امر در انتخاب شرکت پراپ تریدینگ، توجه به اعتبار آن است. از آنجاییکه تنها ملاک بررسی اعتبار، نظر سایر تریدرهای فعال در این مجموعه‌ها و بررسی صحت امکان برداشت وجه است، تنها زمانی می‌توان از اعتبار شرکت مطمئن بود که سایر تریدرهای فعال در آن، اعتبار مجموعه را تایید نمایند. بنابراین، پیش از انتخاب شرکت، حتما مطمئن شوید که نظرات سایر تریدرها را مطالعه کرده‌اید.

  پراپ تریدینگ رایگان

  همانطور که پیشتر توضیح دادیم، فعالیت در شرکت‌های پراپ تریدینگ شامل دو مرحله است. در مرحله اول، شما باید نشان دهید که توانمندی لازم برای فعالیت در بازارهای مالی را دارید و در مرحله دوم نیز باید در مدت زمان مشخص، نه تنها تارگت را زده، بلکه از حد مجاز دراودان نیز عبور نکنید. بنابراین، مرحله اول (اثبات توانمندی) کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

  اما برای مرحله دوم که استفاده از سرمایه‌ی شرکت برای انجام معاملات است، باید بسته به نوع حسابی که انتخاب می‌کنید، مبلغی را پرداخت نمایید. این مبلغ در اکثر مواقع، قابل عودت بوده و شما نه تنها سود کسب شده از معاملات را (بسته به توافق) دریافت خواهید کرد، بلکه مبلغ دیپازیت را نیز برداشت می‌کنید.

  کلاهبرداری پراپ تریدینگ

  شرکت‌های پراپ تریدینگ به دلیل نداشتن رگولاتوری، عملا نیازی به پاسخگویی و شفافیت در عملکرد خود ندارند. بنابراین، امکان کلاهبرداری در آن‌ها بالاتر از بروکرهای فارکس است. اگرچه شما به عنوان تریدر، عملا با بودجه‌ی شرکت در حال معامله هستید، اما برای افتتاح حساب و دریافت بودجه در حساب معاملاتی، نیاز به دیپازیت یک مبلغ مشخص خواهید داشت.

  کلاهبرداری این شرکت‌ها ممکن است در زمان تقسیم سود رخ داده و یا حتی ممکن است مبلغ دیپازیت شما بدون هیچگونه دلیلی، از طرف شرکت مسدود شود. با توجه به قراردادهای همکاری نسبتا سخت و یک طرفه از سمت پراپ تریدینگ‌ها، عملا امکان شکایت برای تریدرها وجود ندارد.

  به نقل از وبسایت‌های اینوستوپدیا و مجله فوربس، شرکت‌های مالی که با استفاده از سرمایه‌ی خود (و نه تریدر) وارد معاملات می‌شوند، جزو شرکت‌های پراپ تریدینگ یا proprietary trading قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها، با مشتریان خود (پس از احراز صلاحیت و توانمندی)، اجازه می‌دهند تا با سرمایه‌ی شرکت، وارد معامله شده و سود معاملات را بر اساس توافقنامه میان تریدر و شرکت، تقسیم نمایند.

  اگر تریدر حرفه‌ای هستید، می‌توانید با شرکت در چالش‌های برگذار شده توسط شرکت، درآمد مناسبی را بدون نیاز به سرمایه‌ی اولیه، کسب نمایید. بدین ترتیب، شما پس از احراز صلاحیت و توانمندی (با شرکت در چالش‌های رایگان اولیه)، می‌توانید به حساب معاملاتی واقعی شرکت (با موجودی چند صد هزار دلاری) دسترسی داشته و معاملات خود را انجام دهید. سود حاصل از این معاملات بین شما و شرکت تقسیم خواهد شد.

  در پراب تریدینگ، از آنجاییکه سرمایه از سمت شرکت است، محدودیت‌هایی را برای حداکثر میزان دراودان روزانه و کلی در نظر گرفته‌اند. بدین ترتیب، حتی اگر در بازه‌ی طولانی‌تر، معاملات شما در سود باشد، به محض تجاوز از حد دراودان روزانه یا کلی، معاملات بسته شده، سود معاملات به نفع شرکت مصادره خواهد شد.

  5/5 - (1 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  برچسب ها:

  نظرات

  1 نظر در مورد پراپ تریدینگ چیست؟ ❤️ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. پراپ Trader Combat گلشایگان فیک و کلاهبردار هست هر کی دوست داره بیاد تلگرام بهش با مدرک ثابت کنم
   پول تون رو تو این شرکت نما های دزد به باد ندید
   id telegram: ****

   10

  wootel chatbox